Rynek nieruchomości coraz bardziej rozgrzany. Sprzedający mieszkania oczekują jeszcze szybszego wzrostu cen

Nieruchomości / Rynek

Tempo wzrostu cen ofertowych przekroczyło tempo wzrostu cen transakcyjnych. To oznacza, że sprzedający oczekują jeszcze szybszego wzrostu cen. Rynek jest coraz bardziej rozgrzany.

Przemysław Barbrich z ZBP
Fot. MarketNews24

Tempo wzrostu cen ofertowych przekroczyło tempo wzrostu cen transakcyjnych. To oznacza, że sprzedający oczekują jeszcze szybszego wzrostu cen. Rynek jest coraz bardziej rozgrzany.

Tempo wzrostu cen ofertowych przekroczyło tempo wzrostu cen transakcyjnych. To oznacza, że sprzedający oczekują jeszcze szybszego wzrostu cen #mieszkania #ceny #nieruchomości #ZBP

Najbardziej jest to odczuwalne w Warszawie. W stolicy na rynku wtórnym już przez cztery kolejne kwartały ceny ofertowe przekraczają 10 tys. zł. Natomiast ceny transakcyjne były poniżej poziomu 9 tys. zł za m kw.

Czytaj także: Ceny mieszkań w Warszawie na tle innych dużych miast. Na rynku drożyzna >>>

W siedmiu największych miastach nadal utrzymuje się wysoki udział mieszkań kupowanych za gotówkę. Tak realizowanych jest ok. 65 proc. zakupów, jak wynika z cokwartalnej analizy NBP (dotyczącej III kw. 2019 r.). Dynamika wzrostu wartości kredytów hipotecznych też jest bardzo wysoka.

Banki udzielają coraz więcej kredytów

- Banki udzielają coraz więcej kredytów, to już jest ok. 15 mld zł kwartalnie, a na rynek mieszkaniowy wchodzi młode pokolenie, które nie zna wysokiej inflacji – mówi dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. – Biorąc kredyt na 25-30 lat, warto zastanowić się, jakie będą skutki wyższej inflacji, gdy stopy procentowe wzrosną i comiesięczna spłata kredytu będzie bardziej obciążać budżet domowy.

Czytaj także: Kredyty hipoteczne: za nami rekordowy rok. Raport AMRON-SARFiN >>>

Źródło: MarketNews24
Udostępnij artykuł: