Rynek nieruchomości w Hiszpanii: Hiszpańskie hipoteki mechanizm katastrofy

NBS 2015/02

W Hiszpanii zapaść gospodarki wystąpiła po prawie 15 latach dobrej koniunktury, napędzanej w dużej mierze euforią budowlaną i niskim oprocentowaniem kredytów hipotecznych.

Prof. UG dr hab. Eugeniusz Gostomski

Aby pobudzić koniunkturę, rząd premiera J.M. Aznara (lata 1996-2004) zliberalizował prawo budowlane i ułatwił osiedlanie się w Hiszpanii emigrantom, z których wielu podjęło pracę na budowach. Euforii budowlanej sprzyjało niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych związane z członkostwem Hiszpanii w strefie euro i liberalna polityka kredytowa banków. Nabyciem nieruchomości, szczególnie na wybrzeżu śródziemnomorskim byli też zainteresowani zamożni mieszkańcy i emeryci z północnej Europy. Socjalistyczny rząd premiera J.L. Zapatero podgrzał koniunkturę poprzez wielki program budowy autostrad i linii kolejowych dużych prędkości. Tylko w 2007 r. wybudowano 650 tys. mieszkań i biurowców.

Dyskretny urok spekulantów

Kwitnąca aż ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: