Rynek pracy w czasie COVID-19: liczba ofert wzrosła aż o 99,8 proc. rdr w kwietniu

Rynek pracy

Pracodawcy w Polsce opublikowali w kwietniu br. 282,8 tys. nowych ofert pracy, tj. o 99,8% więcej niż przed rokiem (oraz o 2,2% więcej niż w marcu br.), podano w raporcie "Rynek pracy w czasie COVID-19" Grant Thornton, którego partnerem technologicznym była firma Element.

Mężczyzna przeglądający na komputerze ogłoszenia o pracę
Fot. stock.adobe.com/terovesalainen

Pracodawcy w Polsce opublikowali w kwietniu br. 282,8 tys. nowych ofert pracy, tj. o 99,8% więcej niż przed rokiem (oraz o 2,2% więcej niż w marcu br.), podano w raporcie "Rynek pracy w czasie COVID-19" Grant Thornton, którego partnerem technologicznym była firma Element.

"Liczba 282 tys. nowych ofert pracy odnotowana w kwietniu 2021 roku jest niemal identyczna z liczbą ofert odnotowaną dwa lata temu - w kwietniu 2019 roku (287 tys.)" - czytamy w komunikacie.

Można uznać, że liczba rekrutacji w polskiej gospodarce właściwie wróciła do stanu zbliżonego do tego sprzed pandemii.

W największych miastach Polski w przeliczeniu na 1000 mieszkańców przypada średnio 11,4 ofert pracy (wobec zaledwie 5,7 rok temu). W kwietniu 2021 roku, podobnie jak w marcu, najwięcej ogłoszeń oferował Kraków - około 20 ofert na każdy tysiąc osób. Tuż za nim jest Warszawa, w której przypadało średnio 18 ofert. Niezmiennie najgorzej wypada Poznań, gdzie wskaźnik ten wynosi 4,5, podano.

Czytaj także: Barometr Ofert Pracy w kwietniu w górę; tempo szczepień poprawia sytuację na rynku >>>

"To już drugi miesiąc z rzędu, w którym nasze badanie przynosi bardzo pozytywne wieści. Trudno mówić o całkowitym powrocie rynku pracy do stanu sprzed pandemii, bo to prawdopodobnie nie nastąpi nigdy, ale z pewnością można uznać, że kryzys minął i wyszliśmy na prostą. Pracodawcy nie tylko przestali się obawiać skutków gospodarczych koronawirusa, ale wręcz - czego dowodzi bardzo wysoka liczba rekrutacji - patrzą w przyszłość optymistycznie i chętnie myślą o rozwoju. Spodziewam się, że kolejne, letnie miesiące nie będą pod tym względem gorsze, a mam cichą nadzieję, że poprawa będzie postępować, bo część pracodawców będzie nadrabiać czas, który stracili w czasie pandemii i będą wracali do realizacji pomysłów na inwestycje i rozwój swoich biznesów" - powiedziała partner outsourcing płac i kadr Grant Thornton Monika Smulewicz, cytowana w komunikacie.

Rekordowy wzrost liczby ofert pracy w większości zawodów

W kwietniu 2021 o niemal 400% wzrósł popyt na zawody prawnicze, o 145% na specjalistów od marketingu i sprzedaży oraz o 120% na zawody związane z kadrami. Najmniejsze wzrosty widoczne są w finansach, jednak wynika to przede wszystkim z faktu, że popyt na te zawody przed rokiem był relatywnie odporny na pandemię i wywołany nią lockdown, podano również. 

"Choć z punktu widzenia medycznego trudno uznać, że mamy w Polsce pandemię za sobą, to na rynku pracy taki wniosek już chyba jest uzasadniony. Oferowane przez nas narzędzie do automatyzacji procesów rekrutacyjnych pokazuje, że liczba ofert pracy publikowanych w Internecie jest dziś mniej więcej na poziomie, na jakim była przed pandemią. To ogromny sukces polskich pracodawców i polskiej gospodarki. Bezprecedensowy wstrząs, jakim były wybuch pandemii i kolejne 'lockdowny', nie sparaliżował polskich przedsiębiorstw. Po roku dostosowań do nowej sytuacji śmiało można powiedzieć, że wróciły one na normalne tory i pandemia dla większości z nich nie jest żadną barierą w rozwoju, a rosnąca liczna procesów rekrutacyjnych jest świetnym tego miernikiem" - podsumował CEO Element Recruitment Automation Software Maciej Michalewski.

Wyraźna poprawa atrakcyjności ofert pracy

Kwiecień 2021 roku przyniósł wyraźną poprawę atrakcyjności ofert pracy. Na jedno ogłoszenie przypada średnio już 6,4 benefitów. To najwyższy wynik w dwuletniej historii badania, podkreślono.

Badanie opisane w raporcie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: