Rynek pracy w Polsce: elastyczna i mobilna praca zwiększa produktywność

Praca zdalna / Rynek pracy

63% Polaków ocenia, że elastyczna i mobilna praca czyni ludzi bardziej produktywnymi, wynika z badania "Blurred World", przeprowadzonego na zlecenie firmy Samsung.

Mężczyzna przy komputerze
Fot. Pixabay.com

63% Polaków ocenia, że elastyczna i mobilna praca czyni ludzi bardziej produktywnymi, wynika z badania "Blurred World", przeprowadzonego na zlecenie firmy Samsung.

Zdaniem 63% Polaków elastyczna, mobilna #praca zwiększa produktywność - wynika z badania @SamsungPolska

"Chociaż 58% europejskich respondentów (63% polskich respondentów) stwierdziło, iż elastyczna i mobilna praca czyni ludzi bardziej produktywnymi, prawie trzy czwarte (73%) twierdzi, iż największą wydajność osiągają w fizycznym miejscu pracy. Francuzi, Szwajcarzy i Brytyjczycy to najwięksi zwolennicy pracy mobilnej - między 67% a 68% badanych nie zgadza się z tym, że fizyczne miejsce pracy jest konieczne, aby wydajnie pracować" - czytamy w raporcie.W zgodnej opinii respondentów, zaciera się granica między czasem pracy i prywatnym, a dzień pracy staje się coraz bardziej elastyczny. Niemcy chwalą się, że najwcześniej wstają - 21% po raz pierwszy melduje się w pracy (poprzez pocztę elektroniczną lub telefonicznie) pomiędzy 6.00 a 7.00 rano. Niewiele później niż Niemcy pracę rozpoczynają również Polacy. Blisko 1/3 respondentów z naszego kraju zadeklarowała rozpoczęcie pracy między 7.00 a 8.00 rano. Jest to istotna przewaga w porównaniu do 36% pracowników w Europie, którzy rozpoczynają dzień roboczy pomiędzy 8.00 a 9.00 rano, podano także.

Praca zdalna a RODO

"Dziś, dzięki technologiom mobilnym, pracę możemy wykonywać z dowolnego miejsca. Przykładowo, Szwajcarzy najchętniej pracują podczas podróży do biura - zajmuje im to średnio blisko 2 godziny tygodniowo. Dla odmiany, w Wielkiej Brytanii i we Francji najwięcej osób pracuje w domu - w obu krajach nieco ponad 8 godzin pracy tygodniowo wykonuje się w ten sposób (2 godziny powyżej średniej europejskiej). Polscy pracownicy także wpisują się w te trendy, deklarując zarówno pracę w drodze do biura (1,6 godziny w tygodniu) oraz pracę z domu (6,7 godziny tygodniowo). W obu przypadkach są to wyniki powyżej średniej europejskiej" - czytamy dalej.Nowe wzorce pracy mają duże znaczenie także dla przedsiębiorców, zwłaszcza w kontekście wprowadzenia przepisów RODO. Firmy szukają rozwiązań, które z jednej strony wspierają nowe "mobilne" przepływy pracy, a z drugiej zapewniają pełną kontrolę nad wrażliwymi danymi służbowymi.

Technologia mobilna zmieniła sposób pracy

"Odpowiedzią firmy Samsung na te potrzeby jest Samsung Knox, czyli kompleksowa platforma zabezpieczeń wbudowana w urządzenia tej marki na poziomie sprzętowym i oprogramowania. Prosta konfiguracja, możliwość zabezpieczenia danych oraz zdalnego zarządzania funkcjami sprawiają, że Samsung Knox pomaga firmom czerpać korzyści z nowej mobilnej ekonomii, jednocześnie zapewniając, że ich dane pozostają bezpieczne" - podano także."Technologia mobilna zmieniła nasz sposób pracy i zachowania, zarówno w biurze, jak i poza nim. Granice między światem prywatnym a służbowym rozmyły się. Postrzegamy tę nową Mobilną Ekonomię jako źródło wielu ekscytujących możliwości zarówno dla konsumentów, jak i firm. Urządzenia marki Samsung i cały ekosystem usług stworzony wokół nich pozwala tworzyć nowe wzorce i przepływy pracy. Doskonałym przykładem jest Samsung Knox, który zapewnia otwartość i elastyczność niezbędne do funkcjonowania w Rozmytym Świecie, minimalizując jednocześnie zagrożenia dla danych i prywatności" - powiedział Head of Group ETO-Mobile B2B w firmie Samsung Electronics Europe Phil Lander, cytowany w komunikacie.Badanie "Blurred World" jest elementem poznawania przez Samsung Nowej Mobilnej Ekonomii. Badanie koncentruje się na zachowaniach ludzi związanych z korzystaniem z technologii we współczesnym miejscu pracy. Zostało ono przeprowadzone na grupie ponad 5000 respondentów w 10 krajach Europy.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: