Raporty: Rynek second home w Polsce – tendencje i perspektywy

FN 2009/01-03 (styczeń - marzec 2009)

Obserwowany na polskim rynku od kilku lat intensywny rozwój budownictwa mieszkaniowego przyczynił się do powstawania coraz to nowszych i ciekawszych produktów w tym sektorze. Jednym z takich rozwiązań jest segment second home, czyli tzw. drugi dom.

Bogumiła Budzińska
Analityk Rynku Nieruchomości
BRE Property Partner Sp. z o.o.

Second home to koncepcja dotycząca inwestowania na rynku nieruchomości, polegająca na zakupie kolejnego mieszkania (apartamentu wakacyjnego), najczęściej z wykorzystaniem opcji timesharing. Oznacza to, że właściciel nieruchomości w dogodnych dla siebie okresach przeznacza apartament na własny użytek, a wtedy, gdy z niego nie korzysta – wynajmuje. Taki rodzaj podziału użytkowania nabytego lokalu pozwala na generowanie strumienia przychodów, którego celem jest zapewnienie dodatniej rentowności inwestycji. Dlatego koncepcja second home sprawdza się najlepiej w całorocznych obiektach hotelowych, które mają bogatą wewnętrzną infrastrukturę rekreacyjno-rehabilitacyjną.

Sama koncepcja posiadania drugiego domu na wakacje sięga w Polsce przełomu XIX i ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: