Rynki Finansowe – komentarz tygodniowy, 25.08.2014

Komentarze ekspertów

Miniony tydzień upłynął pod znakiem kontynuacji odbicia zapoczątkowanego w zeszłym tygodniu. Rynki regionu chwilowo przestały reagować na rozwój sytuacji na linii Ukraina - Rosja, a pozytywny sentyment wspierały dodatkowo wzrosty na parkietach europejskich oraz w USA.

Miniony tydzień upłynął pod znakiem kontynuacji odbicia zapoczątkowanego w zeszłym tygodniu. Rynki regionu chwilowo przestały reagować na rozwój sytuacji na linii Ukraina - Rosja, a pozytywny sentyment wspierały dodatkowo wzrosty na parkietach europejskich oraz w USA.

Szeroki indeks WIG w relacji do zeszłego czwartku zyskał 1,2%, indeks WIG20 skupiający 20 największych spółek o 1,0%, relatywnie dobrze zachowywały się również małe i średnie spółki skupione w indeksie WIG250. W tym samym czasie rosyjski indeks MICEX wzrósł o 2,0%, a samo piątkowe zamknięcie zakończyło serię 10-ciu z rzędu wzrostowych sesji podczas, których indeks zyskał w sumie 9,6%.

W odróżnieniu do poprzednich tygodni, inwestorzy nie byli skupieni jedynie na napływających danych makro, ale również na doniesieniach i komunikach odnośnie kształtowania się polityki monetarnej Polski oraz Stanów Zjednoczonych. Publikacja protokołu z lipcowego posiedzenia krajowej Rady Polityki Pieniężnej tzw. "minutes" potwierdziła, iż utrzymuje się niepewność odnośnie kondycji gospodarki i tempa powrotu inflacji do celu, wobec czego część członków RPP wskazywało na konieczność obniżenia stóp procentowych w najbliższym czasie. Z drugiej strony, zwracano uwagę na rosnącą dynamikę akcji kredytowej dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, co sugeruje kontynuację ożywienia popytu krajowego w kolejnych miesiącach. Decyzje odnośnie ewentualnych obniżek stóp będą uzależnione od napływających danych makroekonomicznych. Sierpniowe dane o produkcji przemysłowej nie przyniosły w tej kwestii przełomu, odczyt na poziomie 2,3% r/r okazał się nieco lepszy od prognoz, niemniej dynamika wzrostu znacznie osłabła względem początku roku.

Za oceanem opublikowano protokół z posiedzenia FOMC (organ odpowiedzialny za kształtowanie polityki pieniężnej w USA), na którym wskazano na znaczną poprawę wskaźników koniunktury w Stanach. Zarówno zapisy amerykańskiego "minutes" jak i komentarze członków FOMC wskazują, że do zacieśniania polityki pieniężnej w Stanach może dojść wcześniej niż oczekiwano. Zaznaczono, że poprawa na rynku pracy może spowodować szybsze podniesienie stóp procentowych. Informacje o odchodzeniu od stymulowania gospodarki, nie są zazwyczaj dobrze odbierane przez rynek, aczkolwiek patrząc z szerszej perspektywy oznacza to, że w ocenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej kondycja gospodarki USA jest na tyle silna, że nie potrzebuje już dodatkowego wsparcia. Potwierdzeniem tej tezy jest publikacja wstępnego odczytu wskaźnika PMI za sierpień, który wzrósł do najwyższego poziomu od kwietnia 2010. Komentarze w podsumowaniu badania wskazują na najszybsze tempo wzrostu zatrudnienia od półtora roku, a eksportu od trzech lat, co pozwala z optymizmem patrzeć na następne kwartały. W świetle dobrych danych makroekonomicznych z USA oraz odchodzeniem od ekspansywnej polityki pieniężnej dalsze umocnienie dolara wydaje się być scenariuszem bazowym na najbliższe miesiące.

Rynki Finansowe - komentarz tygodniowy, 25.08.2014 - pobierz.

Źródło: BM BNP Paribas

Udostępnij artykuł: