Rynki nadal analizują gołębi komunikat FOMC

Komentarze ekspertów

Rynek stopy procentowej - Podążając za rynkami bazowymi rentowności polskich obligacji też spadają.Rynek walutowy - Inwestorzy nadal analizują gołębi komunikat FOMC. Złotego dodatkowo wspierają mocne dane krajowe.

Rynek stopy procentowej - Podążając za rynkami bazowymi rentowności polskich obligacji też spadają.Rynek walutowy - Inwestorzy nadal analizują gołębi komunikat FOMC. Złotego dodatkowo wspierają mocne dane krajowe.

Rynek walutowy i stopy procentowej
Czwartek na rynku walutowym przyniósł umocnienie euro wobec dolara (z ok. 1,1150 do 1,13) oraz osłabienie notowań wspólnej waluty wobec złotego (w okolicach 4,264).
Wzrosty eurodolara to bezpośredni efekt komunikatu Rezerwy Federalnej ze środy. Fed zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Z projekcji stóp procentowych Fed-u na 2016 rok wynikało również, że większość członków Komitetu opowiada się jedynie za dwoma podwyżkami stóp w tym roku, co stanowi istotną zmianę w stosunku do grudniowych projekcji, z których wynikało, że większość z nich optuje za 4 podwyżkami w 2016 roku. To właśnie ta zmiana spowodowała wzrost kursu EUR/USD. W pozostałych kwestiach dało się jednak zauważyć, że pomimo osłabienia oczekiwań podwyżek stóp, Fed próbował stonować nieco wydźwięk styczniowego komunikatu, który silnie akcentował międzynarodowe ryzyka dla wzrostu gospodarki USA i konieczność ich ścisłego monitorowania. Na środowej konferencji Janet Yellen podkreślała, że tylko część członków uważa, że ryzyka dla gospodarki USA aktualnie się nie bilansują a także zwracała uwagę, że chociaż spadki cen ropy spowodowały spadek zatrudnienia w sektorze wydobywczym to spodziewa się dalszej poprawy sytuacji na amerykańskim rynku pracy, jak również wzrostu inflacji PCE oraz poziomu płac (aczkolwiek nie gwałtownego). Zadeklarowała również, że Fed nie zamierza doprowadzić do "przestrzelenia" (overshoot) stopy inflacji co jasno sugeruje, że większość członków nie będzie raczej zbyt długo zwlekać z podwyżkami stóp, jeżeli tylko widoczne w ostatnim czasie tendencje proinflacyjne będą dalej kontynuowane.

W przypadku kursu eurozłotego od kilku dni widać wyraźną stabilizację notowań co wobec serii potencjalnie pozytywnych dla złotego wydarzeń w ostatnim czasie (rozszerzenie ekspansji ilościowej przez EBC, brak podwyżek stóp w USA, stabilizacja kursu juana), a także czwartkowych lepszych danych o produkcji przemysłowej (6,7% w lutym w skali rok do roku wobec oczekiwań na poziomie 5,5%) wskazuje na wyczerpywanie się potencjału do dalszej aprecjacji złotego wobec euro. Zakładamy, że aktualna aprecjacja złotego ma charakter tymczasowy i w perspektywie 2 i 3 kwartału kurs EUR/PLN powinien powrócić powyżej 4,40 ze względu na trudną sytuację rynków wschodzących (niskie ceny surowców, dalsze spowolnienie w Chinach) oraz wysoce prawdopodobne podwyżki stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu Fed-u.

Zaskoczony gołębi wydźwięk komunikatu FOMC, w którym obniżono prognozę długoterminowej neutralnej stopy funduszy federalnych z 3,50% do 3,25% został też rynek długu. Podtrzymano opinię że inflacja pozostanie w najbliższych miesiącach na niskim poziomie (choć prawdopodobnie nie będzie już spadać), a warunki gospodarki krajowej są stabilne. Zaznaczono jednak, że nadal utrzymują się ryzyka dla globalnego wzrostu i poszczególnych gospodarek krajów EM. W reakcji na komunikat Fed-u 2-letni UST spadł w rentowności o prawie 20 pb do poziomu 0,83%. Długie obligacje też nieco zyskały na wycenie, plasując się blisko 1,86%. Spread między tymi tenorami utrzymuje się w okolicy 100 pb od początku marca. Jeśli podwyżka w USA nastąpi dopiero pod koniec roku, to możliwy jest dalszy spadek rentowności w perspektywie najbliższych miesięcy.

W podobnym kierunku zmierzają obligacje niemieckie. Dłuższy koniec krzywej oscyluje obecnie wokół 0,24% (7 pb niżej w stosunku do wczorajszego zamknięcia), natomiast, 2-latki zatrzymały się na poziomie -0,45%. Polski benchmark 10-letni przesunął się w dół w rentowności o 8 pb do 2,84%. Spread między polskim a niemieckim benchmarkiem 10-letnim wynosi 260 pb.

W czwartek na krajowym rynku zostały opublikowane dane dotyczące produkcji przemysłowej za luty, wskaźnik pokazał wzrost o 6,7% r/r. Również lepsze niż oczekiwano okazały się wyniki sprzedaży detalicznej (3,90% r/r), gdzie do wyniku pozytywnie kontrybuowała branża motoryzacyjna oraz przemysł meblarski. 

Narodowy Bank Szwajcarii ogłosił wczoraj decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami cel dla 3-miesięcznej stopy Libor został utrzymany w przedziale -1,25% do -0,25%. Oprocentowanie dla depozytów składanych w SNB wynosi nadal -0,75%. W komunikacie po posiedzeniu zaznaczono, że szwajcarska waluta jest nadal przewartościowana. Ze względu na utrzymujące się ryzyko pogłębienia deflacji możliwe są interwencje SNB, najprawdopodobniej czynione za pośrednictwem waluty.

Marta Dziedzicka
Jarosław Kosaty
PKO Bank Polski
Biuro Strategii Rynkowych

Udostępnij artykuł: