Rynki o poranku – Bank Australii tnie stopy procentowe, nerwowość w Chinach

Komentarze ekspertów

Wydarzeniem nocnej sesji na rynkach była decyzja RBA w sprawie stóp procentowych. Bank zgodnie z oczekiwaniami zdecydował się na cięcie głównej stopy procentowej o 25 punktów bazowych. Warto odnotować również spore spadki na parkietach giełdowych - Shanghai Composite traci ponad 3,5%; a Hang Seng China Enterprises spada o ponad 3%.

Bank Australii uciął główną stopę procentową do rekordowo niskiego poziomu 2%, czyli zrobił to co rynek wyceniał już od dawna, dlatego dolar australijski nie zanotował osłabienia po decyzji. Głównym powodem siły tamtejszej waluty jest brak zapowiedzi dalszego luzowania, co rynek odebrał jako czytelny sygnał zakończenia cyklu obniżek stóp procentowych. Co prawda, szef banku Glenn Stevens przekonywał, że dolar australijski nadal jest zbyt mocny patrząc na szeroki rynek i biorąc pod uwagę sytuację na rynku surowców, ale z drugiej strony zauważył także poprawę na rynku pracy. Dolar australijski jest najsilniejszą walutą poranka i obecnie zyskuje w stosunku do dolara amerykańskiego niemal 0,5%.

Coraz ciekawsza sytuacja tworzy się na rynku chińskim. W ostatnich tygodniach w Państwie Środka panuje istne szaleństwo zakupowe akcji, które przyciąga coraz więcej inwestorów indywidualnych. Akcje są kupowane coraz częściej na kredyt, o czym świadczy rekordowe zadłużenie tamtejszych inwestorów. To co dzieje się w Chinach nosi wszelkie znamiona bańki spekulacyjnej. Dzisiejszej nocy optymiści otrzymali kilka wyraźnych sygnałów ostrzegawczych, pomijając to, że dane gospodarcze cały czas są słabe. Główne przyczyny dzisiejszych spadków to plotki o możliwym wprowadzeniu regulacji zapobiegających spekulacji na tamtejszym parkiecie, oraz plotki o możliwości podniesienia podatku transakcyjnego. Oba chińskie indeksy są mocno przegrzane i większe korekty nie powinny dziwić.

Dobrze rozpoczęła się wczorajsza sesja na Wall Street, ale z każdą godziną handlu wzrosty topniały i ostatecznie główne indeksy zakończyły notowania niewiele powyżej piątkowego zamknięcia. Europejska sesja rozpoczyna się od lekkich spadków, a WIG20 traci obecnie około 0,1%. Kursy głównych par walutowych ze złotym wyglądają następująco: USDPLN 3,6290; EURPLN 4,03; CHFPLN 3,8760; GBPPLN 5,4850.

Mateusz Adamkiewicz

Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers

Dom Maklerski S.A.

Udostępnij artykuł: