Rynki o poranku – decyzja Banku Kanady głównym wydarzeniem dzisiejszego dnia

Komentarze ekspertów

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny jest prawie pusty w związku z czym odczyty makroekonomiczne nie będą miały większego wpływu na dzisiejszą zmienność. O godzinie 8:30 poznaliśmy już wskaźnik nastrój konsumentów w Niemczech, który był delikatnie lepszy od konsensusu rynkowego (10,2 pkt vs 10 pkt). Najważniejszym wydarzeniem w dniu dzisiejszym jest decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych, która ma zostać ogłoszona o godzinie 16:00. Konsensus ekonomistów przewiduje utrzymanie stopy procentowej na poziomie 0,75% natomiast według rynku OIS prawdopodobieństwo na pozostawienie stopy procentowej na niezmienionym poziomie wynosi 92,9%.

Jeffrey Lacker, przewodniczący Rezerwy Federalnej w Richmond posiadający prawo głosu w sprawach polityki pieniężnej stwierdził podczas wystąpienia na uniwersytecie w Luizjanie, że czerwiec to dobry termin na rozważenie pierwszej podwyżki poziomu stóp procentowych. Jeffery Lacker jest jednak znany z jastrzębiego nastawienia co do kierunku prowadzonej polityki pieniężnej. Z kolei kilka godzin wcześniej na uniwersytecie w Tel Avivie odbyło się wystąpienie Stanleya Fischera, wice przewodniczącego Rezerwy Federalnej, który wypowiadając się na temat globalnej perspektywy dla gospodarki stwierdził, że tempo podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych powinno być dużo wolniejsze jeżeli dojdzie do globalnego spowolnienia gospodarczego.

Początek sesji na europejskich parkietach giełdowych rozpoczął się od wzrostów na większości głównych giełd, a w czołówce znajdują się obecnie indeksy FTSE MIB z Włoch oraz IBEX z Hiszpanii, które zyskują odpowiednio 0,65% i 0,47%. W odwrocie z kolei są indeksy zaliczane do rynków wschodzących, gdzie największe spadki odnotowywane są na rosyjskiej giełdzie na której indeks RTS traci już ponad 1%. Na polskim parkiecie dzień rozpoczął się od wzrostów i jak na razie strona kupująca utrzymuje przewagę dzięki czemu indeks blue chipów umacnia się o 0,26%, a głównymi motorami napędowymi wzrostów są banki odrabiające wczorajsze straty.

Mateusz Adamkiewicz
Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers
Dom Maklerski S.A.

Udostępnij artykuł: