Rynki o poranku – kolejne ważne dane z USA

Komentarze ekspertów

Ostatnia sesja tygodnia zapowiada się bardzo ciekawie jeśli chodzi o rynek walutowy. Dolar stoi przed kolejną szansą na odwrócenie złej passy, ponieważ w kalendarzu widnieje ważny odczyt kwietniowej inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych.

Ostatnia sesja tygodnia zapowiada się bardzo ciekawie jeśli chodzi o rynek walutowy. Dolar stoi przed kolejną szansą na odwrócenie złej passy, ponieważ w kalendarzu widnieje ważny odczyt kwietniowej inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych.

Obecny tydzień i tak był udany dla amerykańskiej waluty, która zyskiwała na szerokim rynku, ale do trwałego odwrócenia korekty trwającej ponad miesiąc potrzebny będzie solidny odczyt z realnej gospodarki. Kluczowym argumentem za odbiciem inflacji jest wyraźny wzrost cen ropy naftowej w ostatnich tygodniach. Wyższe ceny energii powinny sprzyjać odbiciu cen w gospodarce, o czym wspominali również przedstawiciele FED - spadek dynamiki cen miał właśnie wynikać z czynników jednorazowych. Kluczowa dla rynku walutowego będzie zatem godzina 14:30. O poranku dolar lekko traci względem euro - kurs EURUSD rośnie do okolic 1,1160. To przekłada się również na lekkie spadki kursu USDPLN. Obecnie za dolara płacimy nieco poniżej 3,67. Tylko w ostatnich 4 dni kurs dolara wyrażony w polskim złotym urósł o niemal 15 groszy. W dłuższej perspektywie FED i tak pozostaje pierwszym kandydatem do podwyżki stóp procentowych, co powinno wspierać notowania amerykańskiej waluty.

Sesja giełdowa w Europie rozpoczyna się dość płasko - większość indeksów zaczyna notowania od spadków o kilka setnych procenta. WIG20 traci na otwarciu 0,2%. Obecny tydzień był jednak wyjątkowo udany dla europejskich indeksów - zbiorczy indeks Euro Stoxx 600 zaliczył 4 wzrostowe sesje z rzędu, łącznie zyskując 2,9% - najlepiej od połowy kwietnia. Sytuacja w Europie nie jest jednak do końca spokojna ponieważ na rynku obligacji nadal dzieje się sporo. Rentowność 10-cio letnich obligacji utrzymuje się na poziomie przekraczającym 0,6%. Plotki o możliwym przedwczesnym zakończeniu programu QE przy dobrych danych gospodarczych nie mają jednak żadnego potwierdzenia w ostatnich komentarzach EBC, dlatego nerwowość na rynku została wyraźnie zmniejszona. Kursy głównych par ze złotym o poranku wyglądają następująco: EURPLN 4,0950; CHFPLN 3,9270; GBPPLN 5,7470.

Mateusz Adamkiewicz
Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers
Dom Maklerski S.A.

Udostępnij artykuł: