Rynki o poranku – rynek optymistycznie podchodzi do rozwiązań w sprawie Grecji

Tylko u nas

Dziś jednym z ważniejszych wydarzeń jest spotkanie ministrów finansów strefy euro, czyli Eurogrupy, w Rydze z przedstawicielami rządu Grecji w sprawie negocjacji związanych ze spłatą greckiego zadłużenia.

Dziś jednym z ważniejszych wydarzeń jest spotkanie ministrów finansów strefy euro, czyli Eurogrupy, w Rydze z przedstawicielami rządu Grecji w sprawie negocjacji związanych ze spłatą greckiego zadłużenia.

Grecki premier wypowiada się dość optymistycznie o postępach rozmów w Brukseli i dzięki temu porozumienie z wierzycielami może zostać wkrótce osiągnięte. Zarówno notowania euro jak i zachowanie greckich obligacji wskazuje na to, że rynek również z optymizmem podchodzi do finalizacji rozmów. Rentowności greckich 10-latek na przestrzeni 3 dni spadły z poziomu 13,641% do obecnego 12,268. Również obniżyły się notowania greckich CDS, czyli instrumentów będących ubezpieczeniem w przypadku bankructwa danego kraju. Czym niższa ich cena, tym prawdopodobieństwo bankructwa mniejsze. Natomiast notowania EURUSD pną się aktualnie w górę o +0,50% w relacji do wczorajszego zamknięcia i rynek jest blisko poziomu 1,0900.

Mniej optymistyczny od rynku jest jednak niemiecki minister finansów - Wolfgang Schaeuble, który stwierdził, że nie oczekuje dziś konkretnych decyzji w Grecji i co więcej nie zauważa istotnych postępów rozmowach.

Na rynku złotego obserwujemy podwyższoną zmienność, zwłaszcza względem USD. Nasza waluta umacnia się wobec dolara o +0,40% do poziomu 3,68. Zyskuje również wobec franka +0,12% do poziomu 3,86. Z kolei względem euro i funta złoty jest pod presją, tracąc odpowiednio -0,25% i -0,23%. Wracając do pary EURPLN dziś poznaliśmy najnowsze prognozy banku Goldman Sachs, który zrewidował je na korzyść złotego. Prognoza za 3 miesiące dla kursu to 3,93, za pół roku - 3,95, a za rok to 4,00.

Dziś, oprócz wspomnianych rozmów w Rydze w kalendarzu makro znajduje się także odczyt danych z USA. Będą to zamówienia na dobra trwałego użytku, a także przed nami wystąpienie szefa Banku Kanady - Stephena Poloza).

Daniel Kostecki

Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers

Dom Maklerski S.A.

 
Udostępnij artykuł: