Rynki o poranku – rynki wschodzące na fali

Komentarze ekspertów

Dobra passa rynków giełdowych trwa. W ostatnich dniach na kolejne szczyty wspinają się zachodnioeuropejskie indeksy, jednak prawdziwym hitem inwestycyjnym są rynki wschodzące.

Dobra passa rynków giełdowych trwa. W ostatnich dniach na kolejne szczyty wspinają się zachodnioeuropejskie indeksy, jednak prawdziwym hitem inwestycyjnym są rynki wschodzące.

Wczoraj pisaliśmy o szalonym tempie wzrostów na parkiecie w Hongkongu, a podczas dzisiejszej nocy sytuacja nie zmieniła się i po raz kolejny notujemy wzrosty na indeksie Hang Seng China Enterprises. Ponad 4000 pkt. wrócił drugi kluczowy indeks Państwa Środka - Shanghai Composite. 

Na najwyższych poziomach od 2011 roku znalazł się także parkiet w Korei Południowej, a to między innymi efekt pozytywnej oceny kraju przez agencję Moody?s. Zbiorczy indeks MSCI Emerging Markets tylko w tym tygodniu urósł o 3,8% i zanotował już 10 sesję wzrostową z rzędu - to najlepszy wynik od czerwca 2010 roku. Ożywienie jest widoczne coraz bardziej także na warszawskim parkiecie. Do małych i średnich spółek dołączyły również blue chipy, których indeks WIG20 znalazł się w okolicy 2450 pkt. Dzięki temu hossa na GPW ma coraz solidniejsze fundamenty i zbiorczy indeks WIG znalazł się już bardzo blisko zeszłorocznych szczytów.

Na rynku walutowym coraz bardziej widoczny jest powrót do dolara. Kurs głównej pary walutowej EURUSD ponownie znalazł się w okolicy 1,06, co oznacza, że do minimów z marca brakuje już niewiele ponad 150 pipsów.

W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na relatywną siłę polskiej waluty. Kurs USDPLN nadal znajduje się znacząco poniżej marcowych maksimów, choć ostatnie dni przynoszą powrót w okolice 3,80. Złoty traci zresztą dzisiejszego poranka względem wszystkich głównych walut. Za euro płacimy nieco powyżej 4,03 zł; za franka ponad 3,87 zł; a za funta 5,66 zł.

Podczas dzisiejszej sesji poznamy istotne dane o inflacji w Norwegii (10:00), dane o produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii (10:30), a po południu poznamy odczyt bardzo ważnych danych z rynku pracy Kanady (14:30).

Mateusz Adamkiewicz
Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers

Udostępnij artykuł: