Rynki o poranku – seria danych z USA

Komentarze ekspertów

Środowy handel na rynku walutowym przebiega dość spokojnie przy nieznacznie umacniającym się dolarze (indeks dolara zyskuje +0,12%), który będzie wyczekiwać na szereg danych ze Stanów Zjednoczonych.

Podczas dzisiejszej sesji poznamy zarówno odczyt dynamiki zmian liczby złożonych wniosków o kredyt hipoteczny, raport z rynku pracy firmy ADP (zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym poza rolnictwem), a także zobaczymy jak kształtowały się jednostkowe koszty pracy, wydajność pracy oraz zamówienia na dobra trwałe i zamówienia w przemyśle. Na koniec dnia poznamy jeszcze raport zwany „Beżową Księgą”, który dotyczy bieżącej sytuacji gospodarczej USA oraz prognoz odnośnie najbliższych decyzji FED. Księga jest tworzona na podstawie informacji, które gromadzi każdy z dwunastu banków Rezerwy Federalnej w swoim okręgu na temat bieżących warunków ekonomicznych). Jest ona publikowana na dwa tygodnie przez spotkaniem FOMC (Komitetu Otwartego Rynku) oraz decyzją w sprawie stóp procentowych.

Odnośnie możliwych podwyżek za oceanem, to na tę chwilę rynek wycenia wrześniowe zacieśnianie polityki monetarnej z prawdopodobieństwem równym 32%. Oprócz wspomnianych dzisiejszych publikacji makroekonomicznych na zmianę tego prawdopodobieństwa wpłynąć powinien także odczyt piątkowych NFP, czyli danych dotyczących zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Obecnie konsensus zakłada odczyt na poziomie 218 tys. przy poprzedniej wartości 215 tys.

Dziś czeka nas również decyzja RPP w sprawie stóp procentowych, ale tu nie są spodziewane żadne zmiany. Przypomnijmy: stopa referencyjna wynosi obecnie 1,5%, depozytowa 0,5%, a lombardowa 2,5%. Według rynku terminowego w przeciągu najbliższego roku nie są zakładane żadne zmiany w stopach procentowych w naszym kraju.

Początek notowań giełdowych w Europie sprzyja kupującym akcje. Niemiecki DAX pnie się w górę o +0,81%, CAC40 o +0,67%, a WIG20 rośnie o +0,34%.

Daniel Kostecki

Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers
Dom Maklerski S.A.

Udostępnij artykuł: