Rynki o poranku – Tsipras ponownie bohaterem, problemy VW

Komentarze ekspertów

Temat Grecji nie był w ostatnich tygodniach w centrum uwagi inwestorów, co nie oznacza, że sytuacja w tym kraju nagle stała się stabilna i bezproblemowa. Po "zdradzie" Tspirasa, która polegała na dojściu do "upokarzającego" porozumienia z międzynarodowymi pożyczkodawcami w partii Syriza doszło do rozłamu. Alexis Tsipras chcąc sprawdzić czy nadal ma mandat do rządzenia partią i Grecją zgodził się na rozpisanie przedterminowych wyborów, które właśnie udało mu się wygrać.

Partia Syriza firmowana jego nazwiskiem zdobywa 35,5% głosów, co po uwzględnieniu premii wyborczej w greckim systemie daje 145 miejsc w Parlamencie, zaś opozycyjna Nowa Demokracja zdobywa 28% głosów co przekłada się na 75 miejsc. Nowy odłam Syrizy, który nie zgadzał się z premierem Tsiprasem nie przekroczył nawet progu wyborczego. Innym wygranym weekendowych wyborów jest skrajnie prawicowa partia Złota Świt, która zdobyła 3 miejsce i prawie 8% głosów. Wnioski są takie, że greckie społeczeństwo, które wcześniej czuło się oszukane wolało głosować na Tsiprasa, bo najprawdopodobniej gorzej już nie będzie a w dodatku Syriza nadal obiecuje walkę z korupcją i starą klasą polityczną. Jeżeli chodzi o wpływ na rynek to zyskują greckie obligacje a także parkiet w Atenach. Dla europejskich parkietów zwycięstwo Syrizy to też dobra wiadomość, ponieważ to może gwarantować wypełnienie wcześniejszego porozumienia, tyle że tym razem temat Grecji nie jest jednak kluczowy i nie widać pozytywnego wpływu wyborów na rynek.

Europejskie parkiety żyją dziś przede wszystkim olbrzymimi kłopotami, w które wpadł Volkswagen. Spółka przyznała się do oszustw związanych z testami na emisję spalin w Stanach Zjednoczonych. Volkswagen aby spełnić rygorystyczne normy i pochwalić się dobrymi wynikami oszukiwał w testach, a proceder ma dotyczyć kilku lat i około pół miliona samochodów. Spółce grozi aż 18 miliardów dolarów kary, a także zarzuty kryminalne. Oprócz strat finansowych spółka będzie miała problemy wizerunkowe na kluczowym rynku motoryzacyjnym świata (choć akurat dla marki Volkswagen nie jest to największy rynek). Na otwarciu spółka była przeceniana o 15% wyraźnie przyczyniając się do spadku notowań DAXa, który znajduje się minimalnie poniżej poziomów piątkowego zamknięcia. Pozostałe indeksy giełdowe odrabiają piątkowe straty zyskując nawet w okolicy 0,5%.

Mateusz Adamkiewicz

Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers

Dom Maklerski S.A.

Udostępnij artykuł: