Rynki po południu – euforia w Grecji, na euro spokój

Komentarze ekspertów

Przedstawiona przez Grecję lista reform została zaakceptowana przez Komisję Europejską, co pozytywnie wpłynęło zarówno na tamtejszą giełdę, a także na rentowności greckiego długu.

Indeks ASE rośnie obecnie o prawie 9%, a rentowność trzy latek spadły już poniżej 12,5%, gdzie jeszcze dwa tygodnie temu obserwowaliśmy 20%. Niemiecki indeks DAX pozostaje na niezmienionym poziomie przy rosnącym indeksie Euro stoxx 50 o +0,12%. Natomiast na rynku walutowym nie obserwujemy większych zmian jeśli chodzi o notowania euro. Wspólna waluta w relacji do dolara znajduje się na poziomie 1,1323 i zapewne czeka na wystąpienie szefowej FED, Janet Yellen, przed Komisją Bankową Senatu USA na temat polityki monetarnej.

O godzinie 16:00 zaplanowana jest publikacja treści całego wystąpienia i na to wydarzenie rynek już może reagować. Inwestorzy na tę chwilę oczekują bardziej jastrzębiego stanowiska prezes FED, a z zasadzie bardziej stonowania ostatniego gołębiego protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Oczywiście kluczową kwestią pozostaje tempo podwyżek stóp procentowych w USA i to właśnie ten temat będzie najbardziej istotny.

Złoty radzi sobie dziś bardzo dobrze, umacniając się do wszystkich głównych walut. W relacji do dolara PLN umacnia się o +0,23% i jest na poziomie 3,67. Z kolei do euro złoty zyskuje +0,28% (4,16). Tymczasem w ujęciu do funta złoty rośnie w siłę o +0,40% (5,67). Natomiast kurs pary CHFPLN to obecnie 3,87 (+0,34% dla złotego).

Tuż przed samym wystąpieniem szefowej FED poznaliśmy wartość indeksu PMI dla sektora usługowego Stanów Zjednoczonych. Była to publikacja wstępna za miesiąc luty i wyniosła 57 pkt. wobec oczekiwanych 54 pkt. Jest to najwyższy odczyt od października 2014 roku. Indeks rośnie systematycznie od grudnia, gdzie ustanowił dołek na poziomie 53,3 pkt.

Daniel Kostecki
Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers

Udostępnij artykuł: