Rynki znalazły remedium na kłopoty

Finanse i gospodarka

Inwestorzy coraz chętniej wykorzystują opcje, by zabezpieczyć się przed rynkowymi turbulencjami. To dobry pomysł na ochronę portfeli i generowanie zysków, kiedy akcje i waluty wpadają w korkociąg.

Inwestorzy coraz chętniej wykorzystują opcje, by zabezpieczyć się przed rynkowymi turbulencjami. To dobry pomysł na ochronę portfeli i generowanie zysków, kiedy akcje i waluty wpadają w korkociąg.

Opcje przydają się w okresach bessy, dobrze działają na niestabilnych rynkach, a także wówczas, gdy notowania walut, surowców czy akcji są trudne do przewidzenia. - Zmienność na rynkach jest bardzo duża, zwiększa się ryzyko inwestycji. Źródeł niepokoju jest wiele: od nieprzewidywalnych działań banków centralnych, po geopolitykę. Opcje - po przyjęciu odpowiedniej strategii - pozwalają inwestorom zapanować nad chaosem i jeszcze na tym zarobić. Stąd rosnąca popularność opcji na akcje i na kontrakty, a także opcji walutowych - mówi Maciej Jędrzejak, dyrektor zarządzający Saxo Bank Polska.

Przykładem fatalnych nastrojów panujących na rynkach są perturbacje, jakie wywołują nieoczekiwane zmiany retoryki banków centralnych. Kiedy pod koniec stycznie Rezerwa Federalna zapowiedziała, że stopy pozostaną bez zmian i wyraziła obawy o wzrost gospodarczy, amerykański rynek akcji stracił ponad 230 punktów. Kilka dni później Bank Japonii ogłosił obniżenie stóp do poziomów ujemnych i ceny akcji poszły w górę. - Jak w takich warunkach można zachować spokój i utrzymać stabilną strategię inwestycyjną? - mówi Patrice Henault, dyrektor ds. kontraktów terminowych i opcji giełdowych Saxo Banku.

Opcje są lekarstwem na histerię i nieprzewidywalność rynków. To instrumenty finansowe, dzięki którym nabywca ma prawo, ale nie obowiązek, kupna lub sprzedaży aktywa bazowego - np. akcji spółek giełdowych, indeksu giełdowego, waluty - po określonej cenie do ustalonej daty włącznie. Opcje sprzedaży stosuje się wówczas, gdy nabywca jest przekonany, że cena aktywa bazowego spadnie przed wygaśnięciem opcji. Opcje kupna mają zastosowanie w sytuacji, gdy inwestorzy przewidują wzrost ceny aktywa bazowego. Sprzedający opcje jest zobowiązany do realizacji transakcji w przypadku, gdyby nabywca zdecydował się na wykonanie swojego prawa.

- Opcje to dodatkowe możliwości inwestycyjne, z których inwestorzy mogą skorzystać w okresach rynkowych zawirowań. Na przykład, inwestor posiadający akcje Deutsche Banku może wykorzystać opcje sprzedaży do pełnego lub częściowego zabezpieczenia swoich inwestycji, ponieważ opcje na te same akcje lub indeksy mogą zneutralizować spadki cen. Można powiedzieć, że opcje działają tu jak ubezpieczenie. Skoro ubezpieczamy nasze domy od pożaru lub innych szkód, dlaczego nie mielibyśmy podobnie chronić naszych kluczowych inwestycji? - mówi Patrice Henault.

Źródło: Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: