Rząd: 20 mld zł w 10 lat ma przynieść budżetowi uszczelnienie gospodarki odpadami

ESG / Gospodarka

Rząd planuje uszczelnić system gospodarowania odpadami, co ma przynieść sektorowi finansów publicznych dodatkowe 20 mld zł w ciągu 10 lat ‒ wynika z oceny skutków regulacji projektu noweli ustawy o odpadach autorstwa Ministerstwa Klimatu.

odpady, śmieci
Fot. stock.adobe.com / saravut

Rząd planuje uszczelnić system gospodarowania odpadami, co ma przynieść sektorowi finansów publicznych dodatkowe 20 mld zł w ciągu 10 lat ‒ wynika z oceny skutków regulacji projektu noweli ustawy o odpadach autorstwa Ministerstwa Klimatu.

Zmiana przyniesie zwiększenie wpływów do #BudżetPaństwa w postaci wpływów z #VAT, #CIT oraz #OpłatyŚrodowiskowe z eliminowanej #SzaraStrefa w obszarze środowiska #GospodarkaOdpadami @MinKlimatu

W pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów do kasy państwa miałoby wpłynąć dodatkowe 2,4 mld zł.

Ustawodawca nie podał przewidywanego momentu wejścia w życie projektu ustawy.

Dane z BDO weryfikowane z danymi KAS

Ministerstwo Klimatu pisze w OSR, że w związku z wprowadzeniem obowiązku korzystania z Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) w zakresie dokumentowania obrotu odpadami proponuje się, aby dane z BDO weryfikować z danymi posiadanymi przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) pochodzącymi z JPK VAT.

Czytaj także: Kiedy na opakowaniach będą musiały być umieszczane oznakowania ułatwiające sortowanie odpadów opakowaniowych?

Oczekiwanym efektem wdrożenia nowych rozwiązań – w związku z wdrożeniem nowych możliwości analizy danych podchodzących z baz administracyjnych ‒ ma być zmniejszenie szarej strefy w obrocie odpadami, w szczególności odpadami komunalnymi i zwiększenie wpływów do budżetu państwa.

Zmniejszenie szarej strefy w obrocie odpadami

"Zmniejszenie szarej strefy poprawi konkurencyjność firm działających legalnie, które nie będą już musiały walczyć o klienta z podmiotami łamiącymi przepisy, które oferują zaniżone ceny z tego rodzaju usługi" ‒ dodano.

Według nowych rozwiązań, dokumenty potwierdzające wykonanie usługi odbioru lub przyjęcia odpadów będą zintegrowane z informacjami dotyczącymi odpowiedniej faktury VAT lub rachunku, dokumentujących daną czynność z zakresu gospodarowania odpadami.

Czytaj także: Polacy przychylni gospodarce w modelu obiegu zamkniętego?

To pozwoli właściwym organom na weryfikację prawdziwości wprowadzanych informacji do systemu gospodarowania odpadami oraz umożliwi efektywniejsze wykonywanie zadań administracji skarbowej.

"W wyniku tego nastąpi uproszczenie nadzoru nad rynkiem odpadów dzięki zintegrowaniu informacji agregowanych w obrębie systemu gospodarowania odpadami z informacjami agregowanymi przez organy skarbowe" ‒ napisano.

"Proponowana zmiana przyniesie także zwiększenie wpływów do budżetu państwa w postaci wpływów z podatków VAT, CIT oraz opłat środowiskowych z eliminowanej szarej strefy w obszarze środowiska" ‒ dodano

Czytaj także: Powołano Polski Pakt Plastikowy, wśród sygnatariuszy Santander Bank Polska

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: