Rząd jeszcze w tym roku chce przyjąć ustawę o Centralnej Informacji Emerytalnej

Mój plan emerytalny

Ludziki przedstawiające starsze osoby otoczone monetami
Fot. stock.adobe.com/beeboys

Rząd planuje przyjąć ustawę o Centralnej Informacji Emerytalnej na przełomie III/IV kw. br., podano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Celem ustawy jest utworzenie nowego systemu informatycznego, który służyłby gromadzeniu i udostępnianiu informacji emerytalnych #emerytury

„Celem ustawy jest utworzenie nowego systemu informatycznego, który służyłby gromadzeniu i udostępnianiu informacji emerytalnych. W projektowanej ustawie system został określony jako Centralna Informacja Emerytalna (CIE). Organy i instytucje, w których prowadzone są rachunki emerytalne w każdym z ww. filarów systemu dostarczają obecnie informacje o stanie kont, i umożliwiają, także za pośrednictwem internetu, sprawdzanie stanu rachunków. Jest to jednak wiedza rozproszona, wymagające posługiwania się kilkoma loginami i hasłami w celu uzyskania dostępu do danych, różna jest także forma prezentacji tych danych” – czytamy w informacji.

Czytaj także: Ile odkładać na emeryturę? PPK to tylko kropla w morzu potrzeb >>>

Trzy podstawowe zadania

CIE gromadząc dane ze wszystkich kont, programów, planów emerytalnych spełniałby trzy podstawowe, istotne z punktu widzenia obywateli i systemu zadania:

– dostarczenie informacji poglądowej o stanie kont emerytalnych i wysokości przyszłego świadczenia,

– możliwość zmiany podstawowych danych osobowych w jednym miejscu,

– możliwość otrzymywania informacji o stanie kont w wersji elektronicznej, w jednym miejscu, podano także.

„Powołanie do życia CIE uprości proces informowania ubezpieczonych o stanie ich kont, a także spowoduje, że będzie on bardziej efektywny. Wszystkie listy – jeśli będzie takie życzenie oszczędzającego – będą mogły doręczane do ubezpieczonego w wersji elektronicznej na jego konto CIE” – czytamy dalej.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: