Rząd nie powinien budować mieszkań na wynajem?

Nieruchomości / Rynek

Program Mieszkanie Plus, a także poprzednie rządowe programy mieszkaniowe, trudno uznać za sukces.

Jacek Furga
Jacek Furga Fot. MarketNews24

Program Mieszkanie Plus, a także poprzednie rządowe programy mieszkaniowe, trudno uznać za sukces.

Jacek Furga, prezes #AMRON: rola państw powinna polegać na tym, aby stworzyć korzystniejsze warunki dla tych, którzy mają oszczędności i mogliby kupić kolejne #mieszkanie #najem #wynajem

Wprawdzie państwo nadal nie chce zrezygnować z udziału państwa w budowie mieszkań, ale nie ma już jednak mowy o tym, że "rząd buduje domy". Pojawiły się nowe pomysły, aby stworzyć system przekazywania gruntów deweloperom, którzy w zamian za działkę mieliby oni oddawać 15-20 proc. mieszkań na potrzeby przyszłego programu rządowego. Inny pomysł dotyczy wspierania TBS-ów, od których rząd wynajmowałby mieszkania dla osób najbardziej potrzebujących, o dochodach nie stwarzających szans na osiągnięcie takiej zdolności kredytowej, która umożliwia kupno własnego lokum.

Wysokie ceny za wynajem mieszkania

Problemem pozostają wysokie ceny za wynajem mieszkania. Spadną jeżeli na rynku będzie więcej mieszkań i ich właściciele konkurując ze sobą będą zmuszeni do obniżania cen.

Na czym powinna polegać rola państwa?

- Liczba mieszkań na wynajem rosła dzięki tym, którzy kupowali kolejne mieszkanie i to w takim właśnie celu – mówi dr Jacek Furga, prezes AMRON. – Rola państw powinna polegać na tym, aby stworzyć korzystniejsze warunki dla tych, którzy mają oszczędności i mogliby kupić kolejne mieszkanie.

Czytaj także: Koronawirus na rynku mieszkań na wynajem, czy nadal warto inwestować?

Źródło: MarketNews24
Udostępnij artykuł: