Rząd powołuje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, wśród źródeł finansowania wpłata z zysku NBP

Gospodarka

Rząd powołuje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ), ulokowany przy BGK. a wśród źródeł jego finansowania będą środki z emisji obligacji, w tym BGK, wpłaty z budżetu państwa oraz wpłaty z zysku NBP, o ile bank centralny wypracuje zysk - poinformował w trakcie konferencji prasowej minister obrony Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak i Jarosław Kaczyński
Fot. PAP / Wojciech Olkuśnik

Rząd powołuje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ), ulokowany przy BGK. a wśród źródeł jego finansowania będą środki z emisji obligacji, w tym BGK, wpłaty z budżetu państwa oraz wpłaty z zysku NBP, o ile bank centralny wypracuje zysk - poinformował w trakcie konferencji prasowej minister obrony Mariusz Błaszczak.

Z prezentacji MON wynika, że wśród źródeł finansowania FWSZ przy BGK znajdować się będą: wpływy ze skarbowych papierów wartościowych, środki z obligacji wyemitowanych przez BGK objętych gwarancją Skarbu Państwa, wpływy z budżetu państwa oraz wpłaty z zysku NBP.

Czwarta (droga finansowania - przyp. red.) to wpłaty z zysku NBP, oczywiście to jest uzależnione od tego, czy w danym roku NBP zysk wypracował.

- poinformował Błaszczak.

Z wypowiedzi Błaszczaka wynika, że nowy fundusz będzie miał charakter "mechanizmu", który daje możliwość "radykalnego" zwiększenia wydatków obronnych.

"Wydajemy ponad 2 proc. PKB na obronność, a przedstawiony przed chwilą mechanizm tylko wzmacnia tę tendencję. Daje nam możliwość radykalnego zwiększenia finansowania naszych wydatków obronnych. Mówimy o mechanizmie, przedstawiamy mechanizm. Jeśli chodzi o konkretne procesy modernizacyjne, to one oczywiście wynikają z programu modernizacji sił zbrojnych" - powiedział Błaszczak.

Kaczyński: docelowo wydatki na obronność będą "znacznie wyższe" niż 2 proc. PKB

Obecny na konferencji prasowej wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński dodał, że docelowo wydatki na obronność będą "znacznie wyższe" niż 2 proc. PKB.

Minister obrony wyjaśnił, że możliwość finansowania sił zbrojnych wpływami z SPW umożliwia nowelizacja ustawy o finansach publicznych w sierpniu bieżącego roku.

Błaszczak podkreślił, że nowy fundusz będzie prowadzony przez BGK, a więc w tym celu nie zostanie powołana nowa, dodatkowa instytucja. 

Morawiecki: nowe wydatki na obronność mają być rozłożone w czasie

Nowe wydatki na obronność mają być rozłożone w czasie - powiedział w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki został zapytany o źródła finansowania planowanego Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.

"Do wzmocnienia bezpieczeństwa przede wszystkim należy podchodzić poprzez wzmocnienie naszych sił zbrojnych, mundurowych, armii, uzbrojenia. (...) Co do mechanizmów finansowania, pracowaliśmy nad tym przez ostatnie 12 miesięcy bardzo, bardzo intensywnie. Zaproponowaliśmy szereg rozwiązań, które tam są wkomponowane, miedzy innymi takie, które są dla wszystkich zainteresowanych tematem znane z formuły finansowania wcześniej zakupów w USA, dużych zakupów, wszelkiego rodzaju kredytowane zakupy, zakupy refinansowane obligacjami, gwarantowane, a także wszelkiego rodzaju gwarantowane zakupy. Także finansowanie długiem kupieckim, czy zakupy związane z leasingiem. Najróżniejsze mechanizmy finansowe zostały tam uwzględnione, oczywiście z wykorzystaniem wszystkich instytucji finansowych, które mamy" - powiedział premier.

"Wszystko ma być rozłożone w czasie, by nie tylko nie zagrozić finansom publicznym, a wręcz przeciwnie - przez wzmocnienie naszego bezpieczeństwa wzmocnić ogólny polski stan, stan finansów i postrzeganie Polski za granicą" - dodał.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: