Rząd przyjął Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego

Gospodarka

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, przedłożoną przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju, podało Centrum Informacyjne Rządu.

Notowania giełdowe, okulary i kalkulator
Fot. stock.adobe.com/carloscastilla

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, przedłożoną przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju, podało Centrum Informacyjne Rządu.

Celem projektu jest poprawa dostępu do finansowania dla krajowych przedsiębiorstw, w szczególności małych i średnich firm #SRRK

"Celem projektu jest poprawa dostępu do finansowania dla krajowych przedsiębiorstw, w szczególności małych i średnich firm, które tworzą ok. ¾ polskiego PKB" - czytamy w komunikacie.Chodzi o obniżenie przeciętnego kosztu pozyskania kapitału, co przyczyni się do długoterminowego rozwoju polskiej gospodarki, podano także.Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego przewiduje:-  do 2020 r. podjęcie działań poprawiających efektywność procedur administracyjnych dotyczących funkcjonowania podmiotów rynku kapitałowego,-  do 2023 r. podjęcie działań, takich jak zwiększenie: skali pozyskiwania kapitału przez polskie przedsiębiorstwa; płynności rynku; efektywności instytucji pośredniczących oraz wzrost poziomu oszczędności prywatnych.Czytaj także: Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego: powstanie Sąd Giełdowy?

20 najważniejszych barier dla rozwoju rynku kapitałowego w Polsce

W strategii wskazano 20 najważniejszych barier dla rozwoju rynku kapitałowego w Polsce oraz zaproponowano ich kierunkowe przezwyciężenie w postaci 90 działań. Chodzi m.in. o działania zmierzające do podwyższenia poziomu oszczędności i inwestycji w Polsce oraz podniesienia poziomu edukacji społeczeństwa, jeśli chodzi o funkcjonowanie rynku finansowego."Cele szczegółowe strategii to:- zwiększenie skali pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorstwa na rynku kapitałowym;- zwiększenie płynności rynku;- zwiększenie efektywności instytucji pośredniczących;- zwiększenie udziału oszczędności w gospodarce;- bardziej efektywne procedury administracyjne.Czytaj także: Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego lekiem na całe zło?

Silniejszy, bardziej rozbudowany i efektywny rynek kapitałowy przyciągający zasoby kapitału z kraju i zagranicy powinien być kluczowym elementem długoterminowej polityki gospodarczej państwa" - czytamy także.W 2018 r. polski rynek kapitałowy został zaklasyfikowany przez międzynarodową agencję FTSE Russell do grupy rynków rozwiniętych. Jednak analiza przeprowadzona w związku z pracami nad strategią wykazała, że rynek ten ma znacznie większy potencjał rozwoju niż aktualnie osiągany, podsumowano.Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego powstała we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Komisją Europejską. Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: