Rząd: wakacje kredytowe dla wszystkich, skorzysta z nich do 0,5 mln osób

Kredyty / Nieruchomości

Rząd nie zamierza zmieniać powszechności zasad korzystania z wakacji kredytowych, zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. O wprowadzenie dodatkowego kryterium korzystania z wakacji kredytowych i skierowania tej formy pomocy do kredytobiorców faktycznie jej potrzebujących apelował m.in. Związek Banków Polskich i eksperci z Konfederacji Lewiatan.

Model domu, pieniądze i kalkulator
Fot. stock.adobe.com/guy2men

Rząd nie zamierza zmieniać powszechności zasad korzystania z wakacji kredytowych, zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. O wprowadzenie dodatkowego kryterium korzystania z wakacji kredytowych i skierowania tej formy pomocy do kredytobiorców faktycznie jej potrzebujących apelował m.in. Związek Banków Polskich i eksperci z Konfederacji Lewiatan.

„Jeżeli zakłada się, że 90 proc. kredytobiorców skorzysta z wakacji kredytowych i sumuje się całą wartość kosztu tej operacji na 20-30 lat, i łącznie pokazuje się 20 mld zł, to te sumy mogą robić wrażenie, ale de facto tych korzystających zakładam, że będzie nie więcej niż 0,5 mln. Po drugie te koszty będą rozłożone na kilkadziesiąt lat” – powiedział Buda.

Czytaj także: Dwie trzecie Polaków za ograniczeniem wakacji kredytowych >>>

„Oczywiście dla banków lepiej by było, gdyby tego (wakacji – przyp. red.) nie było i żeby wszyscy kredyty płacili, ale mamy analizy, z których wynika, ze brak wakacji kredytowych mógłby doprowadzić do sytuacji, w której portfele kredytów trudnych, niespłacalnych bankowych byłyby dużo większe i w związku z tym musieliby wnosić (…) większe zabezpieczenia na te portfele i de facto mogliby zapłacić więcej z tego powodu. (…) Na pewno przed tymi rozwiązaniami, które zaproponowaliśmy się nie cofniemy” – dodał.

Rząd nie zamierza zaostrzać zasad skorzystania z wakacji kredytowych

Rząd liczy, że z wakacji skorzystają głównie osoby, które rzeczywiście tego potrzebują, i nie zamierza zaostrzać zasad skorzystania z programu.

„Co do wakacji kredytowych myślę, że to jest już jasno powiedziane i przesądzone. Rada Ministrów przyjęła ten dokument" - powiedział Buda.

Wakacje kredytowe będą bez ograniczenia cenzusu wynagrodzenia, dla wszystkich zainteresowanych do 8 razy, po 4 w tym roku i kolejnym.

"Liczymy tutaj na racjonalność. (…) Jestem przekonany, że tylko ci, którzy rzeczywiście czują, że rata przekracza ich możliwości odroczą sobie spłatę tych rat przez tzw. wakacje kredytowe” – dodał.

Plan pomocy kredytobiorcom

Projekt rządowy zakłada powszechne wakacje kredytowe dla osób, które mają kredyt hipoteczny na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych – po dwa miesiące w III i IV kwartale 2022 r. i po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. Rozwiązanie będzie dostępne dla kredytobiorców, którzy mają kredyty w złotym polskim.

O wprowadzenie dodatkowego kryterium przy ubieganiu się o wakacje kredytowe i skierowanie pomocy tylko do osób faktycznie jej potrzebujących apelował wielokrotnie Związek Banków Polskich, wskazując, że wprowadzenie rozwiązania w obecnie proponowanej przez rząd formie to przepis na jeszcze wyższą inflację i potencjalne ryzyko zagrożenia stabilności całego sektora.

Czytaj także: Wakacje kredytowe dla każdego to patent na jeszcze wyższą inflację >>>

O spodziewanych skutkach takiego rozwiązania wypowiadali się także przedstawiciele poszczególnych banków, wskazując na to, że wysokie koszty pomocy dla kredytobiorców obniżą zdolność banków do finansowania gospodarki.

Czytaj także: Bankowcy ponawiają apele o ograniczenie zasięgu wakacji kredytowych >>>

Eksperci Konfederacji Lewiatan także proponowali ograniczenie możliwości korzystania z wakacji kredytowych tylko do osób w wyjątkowo trudnej sytuacji i wykluczenie z pomocy posiadaczy kredytów ze stałą stopą procentową.

Czytaj także: Wakacje kredytowe nie dla posiadaczy kredytów z okresowo stałą stopą, ani dla osób w dobrej sytuacji finansowej >>>

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: