S&P daje i odbiera

Finanse i gospodarka

Słabe otwarcie w USA było powodem spadków w końcówce sesji w Europie. Ponieważ S&P odrobił straty, jest szansa na odbicie.

Słabe otwarcie w USA było powodem spadków w końcówce sesji w Europie. Ponieważ S&P odrobił straty, jest szansa na odbicie.

Agencje prasowe cytowały wczoraj po południu naszego czasu James’a Bullarda, członka rady Fed, którego zdaniem FOMC powinien podnieść stopy w USA w marcu przyszłego roku. Wypowiedź została odczytana jako negatywna dla rynku, a dodatkowo jej wymowę wspomagały  dane o wzroście dochodów Amerykanów o 0,4 proc. m/m (oczekiwano 0,3 proc.), co faktycznie grozi przyspieszeniem inflacji.

Stabilne dotąd rynki w Europie zanurkowały, a po otwarciu handlu na Wall Street, dołączył do nich S&P. W efekcie DAX stracił wczoraj 0,6 proc., CAC40 0,5 proc., WIG20 0,8 proc.  Jednak S&P zdołał do końca dnia odrobić straty i zakończyć dzień spadkiem o zaledwie 0,1 proc. Daje to pewne pole do wzrostu europejskim indeksom, które wczoraj cofnęły się zbyt mocno. Ale pole jest ograniczone, bo po pierwsze kontrakty na S&P spadają dziś rano, po drugie raz wywołane zagrożenie inflacją, szybko z głów inwestorów nie wyparuje.

Tym bardziej, że według porannych danych inflacja w Japonii skoczyła do 3,7 proc. (r/r) i to przy jednoczesnym spadku wydatków Japończyków o 8 proc. (także r/r). Znaczny udział we wzroście inflacji i spadku wydatków ma podniesienie podatków pośrednich od kwietnia tego roku, ale nie przeszkodziło to inwestorom w sprzedawaniu akcji - Nikkei stracił dziś 1,4 proc. Nie ma się temu co dziwić, bo wzrost cen wytrąca bankom centralnym oręż z rąk (tj. ultraluźną politykę pieniężną), a jeśli nie idzie za tym wzrost wydatków i ożywienie gospodarcze, to mamy  - cytując mistrza Sienkiewicza - "kamieni kupę".  Kospi spadł o 0,4 proc., a Hang Seng i Shanghai Composite na minuty przed końcem notowań znajdowały się minimalnie pod kreską.

Dziś liczyć się będą lokalne odczyty PKB (Francja, Wielka Brytania) i indeksy nastrojów w europejskim biznesie.

Emil Szweda
Open Finance

Udostępnij artykuł: