S&P500 zadomowił się powyżej 1800 pkt.

Finanse i gospodarka

Inwestorzy na SP500 cały czas nie zamierzają zamykać swoich pozycji długich z nadzieją, że ich papiery będą jeszcze rosły. Ile? Tego nie wie nikt a wiele osób już sporo straciło próbując grać na spadki. Obecnie rynek koryguje wysokie, historyczne otwarcie w tym tygodniu. Technicznie znajdujemy się w formacji chorągiewki, która teoretycznie promuje dalsze wzrosty.

Najbliższe wsparcia to psychologiczny poziom 1800 pkt. oraz czarna, jedna z wielu, linii trendu wzrostowego. Samo jej przełamanie nie da sygnału sprzedaży. O takim będzie można pomyśleć dopiero w momencie, kiedy cena przebije drugie ważne horyzontalne wsparcie na 1775 pkt. Póki co, szanse na taki ruch są małe, gdyż zabawa na Wall Street trwa w najlepsze.

131127.admiral.01.550x324

DAX melduje się na nowych szczytach

Trochę z zazdrością przypada nam patrzeć na handel we Frankfurcie, gdzie w dniu dzisiejszym DAX notuje nowe historyczne maksima. Od dwóch dni przebywaliśmy w formacji trójkąta zwyżkującego, co technicznie sugerowało właśnie atak na topy. Byki, jak widzimy, nie zawiodły. Tutaj także próżno szukać elementów korekty spadkowej. Pierwszym sygnałem byłoby dopiero przebicie niebieskiej linii średnioterminowego trendu i wsparcia w okolicach 9235 pkt. Myślenie o jakiejś większej korekcie wydaje się jednak niepoważne. Póki szał zakupów trwa w najlepsze nie wolno walczyć z trendem.

131127.admiral.02.550x321

EURUSD na listopadowych maksimach

Inwestorzy w Europie pozostają w dobrych nastrojach. Widoczne jest to na DAX i na głównej parze walutowej. EUR w dniu dzisiejszym zameldował się na najwyższych poziomach w listopadzie. Kluczowa była dzisiejsza azjatycka sesja, kiedy to EURUSD przebił opór na 1,3575 znajdujący się nieco powyżej zniesienia 50% ostatnich spadków. Bycze wyłamanie zostało podczas sesji europejskiej wybronione i możemy stwierdzić, że obecnie będzie to najbardziej wiążący sygnał do otwierania pozycji długich. Sentyment pozytywny zostanie zanegowany w wypadku, gdyby cena przebiła wspomniane wsparcie. Szanse na utrzymanie byczego wybicia są jednak nieco większe.

131127.admiral.03.550x325

Byki dominują na kablu

W dzisiejszej analizie możemy wreszcie odejść od kalejdoskopu, do którego porównywaliśmy sytuację na parze GBPUSD w ostatnich tygodniach. Kurs tej pary przebił dziś opór na 1,6260, z którym byki zmagały się przez ostatnie 2 miesiące. Kurs po tym wybiciu doszedł do geometrii 161,8% stanowiącej zniesienie ruchu spadkowego z czerwca i lipca. Obecnie opór na 1,6260 stał się wsparciem, a z pierwszym oporem na1,6330 byki właśnie walczą. Dalsze umocnienie funta to zapewne ruch w kierunku szczytu z 2 stycznia, czyli 1,6380.

131127.admiral.04.550x332

Czyżby kontynuacja spadków na AUDCAD?

Kurs pary AUDCAD spada stopniowo od miesiąca, oczywiście z małymi korektami. Z uwagi na geometrie, kurs obecnie znajduje się między wsparciem na geometrii 50%, z którym to niedźwiedzie walczą od wczoraj oraz oporem na geometrii Fibonacciego 41,4%, który idealnie był respektowany w ostatnich dniach. Te dwa poziomy obecnie ograniczają ruch na tej parze. Dodatkowo na tej parze nie tylko technika się liczy, lecz także fundamenty, a konkretnie stanowisko RBA, które uważa, że dolar australijski jest przewartościowany. Tak więc patrząc fundamentalnie presja na ruch spadkowy na tej parze jest większa, technika natomiast potwierdzi to schodząc silniej poniżej geometrii 50%.

131127.admiral.05.550x336

EURPLN na kolejnych geometriach

Kurs EURPLN po wybiciu z kanału skierował się do geometrii Fibonacciego 61,8%, będącej zniesieniem ruchu spadkowego w kanale. Opór na 61,8% był kilka razy broniony przez niedźwiedzi, jednak byki ostatecznie zwyciężyli i ustanowili na tym poziomie obecnie wsparcie geometryczne. Kurs po wybiciu doszedł do kolejnej geometrii 70,7% i teraz ona stanowi opór przed dalszym ruchem wzrostowym.

131127.admiral.06.550x329

Tomasz Wiśniewski,
Krzysztof Koza,
Admiral Markets

Udostępnij artykuł: