Są kolejni kandydaci do RPP: posłanka PiS i główny ekonomista Credit Agricole

Gospodarka / Kadry

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości zgłosiła posłankę PiS Gabrielę Masłowską jako kandydatkę na członkinię Rady Polityki Pieniężnej - wynika z druków sejmowych. Z kolei ekonomista Jakub Borowski został zgłoszony jako sejmowy kandydat na członka RPP przez grupę posłów Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska - Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni.

Jakub Borowski, Credit Agricole
Jakub Borowski, Credit Agricole. Fot. Piotr Gamdzyk

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości zgłosiła posłankę PiS Gabrielę Masłowską jako kandydatkę na członkinię Rady Polityki Pieniężnej - wynika z druków sejmowych. Z kolei ekonomista Jakub Borowski został zgłoszony jako sejmowy kandydat na członka RPP przez grupę posłów Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska - Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni.

Kandydatka grupy posłów PiS do RPP posłanka PiS Gabriela Masłowska wyraziła zgodę na zgłoszenie jej kandydatury i czuje się kompetentna do pełnienia tej funkcji, jeżeli Sejm udzieli jej poparcia.

"Wyraziłam zgodę na zgłoszenie mojej kandydatury do RPP. Oczywiście sprawa nie jest przesądzona, ponieważ procedura dopiero się rozpoczyna, decyzja zależy od Sejmu. Czuję się kompetentna do pracy w tej roli, oczywiście przede mną duże wyzwanie, ponieważ w związku z kumulacją wielu nieprzewidzianych zjawisk nasilają się wyzwania przed polityką pieniężną. Na tym etapie wolałabym się nie wypowiadać w kwestii perspektyw dla polityki pieniężnej, poczekajmy na wysłuchanie w komisji" - powiedziała Masłowska.

Doświadczenie kandydatki PiS

Według informacji dołączonej do druku sejmowego Masłowska w 1982 r. uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych i podjęła pracę w Katedrze Ekonomiki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, gdzie jako adiunkt wykładała ekonomię gospodarki rynkowej. Była też kierownikiem Studium Rozwoju Obszarów Wiejskich prowadzonego we współpracy z uczelniami z Francji, Belgii i Włoch.

W latach 2006 - 2015 prowadziła wykłady w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu z polityki gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki pieniężnej. Była promotorem kilkudziesięciu prac magisterskich, m.in z zakresu funkcjonowania rynku kapitałowego i konkurencyjności.

Czytaj także: Sejm: Elżbieta Ostrowska zrezygnowała z kandydowania do Rady Polityki Pieniężnej >>>

Gabriela Masłowska była posłem na Sejm IV, V, VI, VII ,VIII a także IX - obecnej kadencji Sejmu. Zasiada w Komisji Finansów Publicznych, w VIII i IX kadencji jako zastępczyni przewodniczącego.

"Szczególnym przedmiotem aktywności poselskiej była i jest polityka pieniężna, rynek kapitałowy i system finansowy oraz zagadnienia związane ze spółdzielczością" - napisano.

"Zarówno wykształcenie, wyróżniająca wiedza z zakresu finansów oraz bogate doświadczenie zawodowe utwierdza w przekonaniu, że Pani Gabriela Masłowska jest dobrym kandydatem na członka Rady Polityki Pieniężnej" - dodano.

Czytaj także: Jerzy Kropiwnicki z RPP na doradcę prezesa NBP >>>

Kadencja członków RPP nominowanych z ramienia Sejmu Eryka Łona i Grażyny Ancyparowicz upływa 9 lutego, a Jerzego Żyżyńskiego 30 marca.

Drugim oprócz Masłowskiej kandydatem grupy posłów PiS do RPP jest Wiesław Janczyk, który uzyskał rekomendację Komisji Finansów Publicznych. Kilka dni temu swoją kandydaturę do RPP wycofała Elżbieta Ostrowska, nie podając przyczyn.

Kandydatura Jakuba Borowskiego

W poniedziałek grupa posłów KO zgłosiła jako swojego kandydata do RPP Jakuba Borowskiego, obecnie głównego ekonomistę banku Credit Agricole Polska. 

W latach 2002-2007 dr Jakub Borowski kierował Wydziałem Polityki Pieniężnej w Departamencie Analiz Makroekonomicznych i Strukturalnych NBP. W latach 2007-2012 był głównym ekonomistą Invest-Banku i Kredyt Banku, a od 2013 pracuje na stanowisku głównego ekonomisty banku Credit Agricole. W latach 2012-2015 dr Jakub Borowski był członkiem Rady Gospodarczej przy Premierze.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: