Salsa – taniec z wysokimi zyskami

Finanse i gospodarka

Z inwestowaniem jest trochę jak z tańcem. Czasem odnotowujemy imponujące skoki, a innym razem musimy pogodzić się z bolesnym upadkiem. Jednak, nawet chwilowe załamania możemy przekuć w sukces, o ile są one elementem schematu dokładnie zaplanowanych kroków. Taką strategią jest Salsa, która pozwala zarabiać zarówno na spadkach, jak i wzrostach cen akcji.

Z inwestowaniem jest trochę jak z tańcem. Czasem odnotowujemy imponujące skoki, a innym razem musimy pogodzić się z bolesnym upadkiem. Jednak, nawet chwilowe załamania możemy przekuć w sukces, o ile są one elementem schematu dokładnie zaplanowanych kroków. Taką strategią jest Salsa, która pozwala zarabiać zarówno na spadkach, jak i wzrostach cen akcji.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: pewnego dnia powiew wiosny uzmysławia nam potrzebę gruntownej przemiany naszego wyglądu. Jednak wyrzeźbienie mięśni i wysmuklenie sylwetki nie jest rzeczą prostą. Musimy bowiem wybrać taki wariant aktywności fizycznej, który da nam pełną satysfakcję. Może być nim taniec, ale tu też pojawia się dylemat, jaki rodzaj? Może dynamiczny hip-hop, który umożliwi pracę na tężyzną fizyczną i usprawni umiejętności taneczne, ale za cenę ewentualnych kontuzji (czyli da wysoką stopę zwrotu w zamian za ryzyko utraty części środków) czy jednak powabne, namiętne, ale trochę bardziej statyczne tango (czyli wariant bezpieczniejszy, lecz dający symboliczne zyski)? Rozwiązaniem może być rozwiązanie kompromisowe. Salsa - wybór dobry nie tylko dla ciała, ale też finansów.

Rozwiązaniem dla osób, które chcąc inwestować poszukują zarówno bezpieczeństwa, jaki i szansy na wysokie zyski przy wzrostach i spadkach cen akcji jest Salsa. To strategia opracowana przez ekspertów z Deutsche Banku oparta o tzw. wskaźnik Sharpe’a. Pomaga on ocenić, która inwestycja może przynieść najwyższą stopę zwrotu w stosunku do ponoszonego ryzyka.

Mechanizm strategii Salsa (skrót od Sharpe Alpha Long Short Allocation) jest prosty. Ustalamy pięć sektorów, w których znajdują się akcje kilkudziesięciu największych europejskich spółek. Co miesiąc kupowane są akcje tego sektora, który wg. wskaźnika Sharpe’a mogą w danym momencie przynieść najwyższy zysk. Jednocześnie na papierach z sektora o najniższym wskaźniku zajmowana jest tzw. krótka pozycja, która pozwala zarabiać gdy następuje spadek. Dzięki takim comiesięcznym zmianom strategia ta pozwala na automatyczne dostosowanie się do sytuacji rynkowej. Mówiąc krótko, możemy lepiej kontrolować wszelkie zmiany, a także uodpornić się na to, co jest najbardziej nieprzewidywalne, czyli wahania koniunktury na giełdach.

Strategia Salsa zdążyła już udowodnić swoją skuteczność. W przeszłości firma Expander zaoferowała dwa produkty oparte o tę strategię. Pierwsza edycja produktu o nazwie Salsa w ciągu minionych 4 lat (od 27 marca 2008 r. do 24 lutego 2012 r.) wypracowała stopę zwrotu w wysokości 53%. Również druga edycja - Salsa II - przyniosła atrakcyjne wyniki. Stopa zwrotu wynosi już 37% (od 27 października 2008 r. do 24 lutego 2012 r.). Już niedługo rozpocznie się natomiast subskrypcja trzeciej edycji produktu "Salsa Bis".

Warto też wspomnieć o jeszcze jednej istotnej zalecie tego rodzaju produktu. Chodzi o gwarancję zwrotu zainwestowanych pieniędzy. Inwestując w agresywne fundusze czy bezpośrednio w akcje, w przypadku niepowodzenia inwestycji, możemy stracić nawet znaczną część swoich oszczędności. Produkty oparte o strategię Salsa dają natomiast jednocześnie szansę na atrakcyjne zyski i gwarancję zwrotu  wpłaconej kwoty.

Jarosław Sadowski
Piotr Nowak
Analitycy firmy Expander

Udostępnij artykuł: