Samochodowe szyby często tłuczone

Finanse i gospodarka

Logo Gothaer TU
Źródło: Gothaer

Spośród wszystkich zgłoszonych w 2013 r. do Gothaera szkód komunikacyjnych niemal 10 proc. związanych było z uszkodzeniami szyb. Koszt naprawy uszkodzenia tego typu waha się w zależności od jego zakresu, w niektórych przypadkach - np. całkowitego wybicia kilku szyb - przekraczając nawet 1 tys. zł.

"Posiadanie ubezpieczenia szyb nie jest co prawda obowiązkowe, ale patrząc na statystyki, wydaje się być po prostu rozsądnym rozwiązaniem" - mówi Robert Tkaczyk z Gothaera. "Wydaje się, że świadomość ubezpieczeniowa kierowców na temat tej ochrony wzrasta i właściciele samochodów dość powszechnie dokładają ją do swojej polisy na samochód. Często czynnikiem decydującym o zakupie ubezpieczenia jest to, że zgłoszenie wymiany lub naprawy szyby nie powoduje utraty zniżek na OC lub autocasco" - dodaje.

Do najważniejszych kryteriów, które trzeba wziąć pod uwagę, kupując ubezpieczenie szyb, należy kwota, do jakiej ubezpieczyciel pokrywa szkody. W przypadku samochodów osobowych 2 tys. zł z pewnością wystarczy na pokrycie całkowitych kosztów naprawy. Istotny jest również czas potrzebny na zorganizowanie i przeprowadzenie naprawy - kierowcy, u których pękniecie szyby jest nie większe niż 5-złotowa moneta, mogą nieraz liczyć na usunięcie usterki nawet w 15 minut od przybycia do warsztatu i w łącznym czasie nie dłuższym niż 24 godziny od zgłoszenia szkody.

Źródło: Polska Izba Ubezpieczeń

Udostępnij artykuł: