Samorząd: Kiedy ruszy w Polsce PPP?

NBS 2018/12

Wiele osób obserwujących od lat rozwój rynku partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce zadałoby to pytanie nieco inaczej – dodając „kiedy wreszcie”? Ta niecierpliwość ma swoje uzasadnienie, jeśli uświadomimy sobie, jak efektywnym ekonomicznie i popularnym instrumentem jest PPP choćby w tych krajach UE, które traktujemy jako punkt odniesienia, np. Francja, Niemcy czy Wielka Brytania.

Renata Siwiec

Polskie PPP ma za sobą okres raczej wyłaniania się niż rozwoju. Przed rokiem 2005 nie było regulacji ustawowych dla PPP, wyjątkiem były zapisy dotyczące trybu koncesji w PZP, a projekty realizowano, wykorzystując inne przepisy prawa, np. ustawę o gospodarce komunalnej czy opłatnych autostradach oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Od 2005 r. zaczęła funkcjonować ustawa z 28 lipca 2005 r. o PPP, ale w okresie jej obowiązywania nie został zawarty żaden kontrakt. Co gorsza, trudnościom i porażkom przy próbach jej stosowania towarzyszyła negatywna opinia w postaci anegdotycznie dodawanego do akronimu bazowego, czwartego P – reprezentującego policję lub prokuraturę.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: