Samorządy Dla Edukacji, czego pilnie potrzebuje system oświaty w Polsce

Samorządy

Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski” zainicjowało nowy cykl rozmów o polskiej oświacie. Cykl ma poruszać obszary możliwe do zmiany w ramach obowiązujących przepisów regulujących system oświaty w naszym kraju.

Samorządy Dla Edukacji
Źródło: Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”

Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski” zainicjowało nowy cykl rozmów o polskiej oświacie. Cykl ma poruszać obszary możliwe do zmiany w ramach obowiązujących przepisów regulujących system oświaty w naszym kraju.

Webinarium skierowane jest do starostów, prezydentów, burmistrzów, wójtów, zastępców wymienionych osób, sekretarzy, skarbników, kierowników i pracowników urzędów zajmujących się oświatą, radnych rad powiatów, miast i gmin, dyrektorów szkół, nauczycieli oraz wszystkich osób zainteresowanych polską oświatą.

Czekanie na odgórne zmiany, może okazać się stratą czasu

Prowadzącym jest Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Szkoły Liderów oraz programu Leadership Academy for Poland jest samorządowcem wyjątkowo zaangażowanym w tematy budowania relacji w edukacji.

Tak mówi o nowym cyklu: ‒ W Polsce wiele rozmawiamy o sprawach, na które nie mamy wpływu, a czekanie na odgórne zmiany, może okazać się stratą czasu.

Podczas wizyt w różnych szkołach w kraju przekonałem się, że edukację można zmieniać oddolnie. A my, samorządowcy możemy inicjować lub wspierać te procesy. Jak? Odpowiedzi na to właśnie pytanie będziemy szukali podczas naszych spotkań ‒ zachęca Marcin Skonieczka.

Czytaj także: Forum Bankowo-Samorządowe 2020, finanse samorządów w czasie pandemii

W każdą pierwszą środę miesiąca

Spotkania będą odbywały się w każdą pierwszą środę miesiąca o godz. 9:00, więcej informacji można znaleźć na fanpagu: https://www.facebook.com/SamorzadyDlaPolski

Pierwsze webinarium odbyło się 3 marca, a zaproszonymi gośćmi byli: Ewa Radanowicz, ekspert ds. innowacji, przestrzeni i zmiany w edukacji oraz Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta miasta Białegostoku. 

Można je obejrzeć pod adresem: https://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/samorzady-dla-edukacji.html

‒ Jest wiele dyskusji oraz mitów o polskiej szkole, powtarzamy je często bezrefleksyjnie i bez sprawdzenia czy to prawda. Nie czytamy wspólnie – organ prowadzący, nauczyciele czy rodzice ‒ podstawy programowej. Każdy czyta wybrany jej fragment.

A tam jest  jasno napisane o budowaniu kompetencji uczniów i naprawdę nie trzeba wybierać – relacje, wiedza czy kompetencje.  Musimy budować wszystkie te obszary ‒  namawiała Ewa Radanowicz w trakcie spotkania.

Czytaj także: Stowarzyszenie Samorządy dla Polski pisze list do Premiera w sprawie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Oświata potrzebuje i reformy, i spokoju

‒ Tak, polska oświata potrzebuje reformy, musimy rozmawiać o subwencji, Karcie Nauczyciela i podstawie programowej. 

Ale oświata potrzebuje też – a może przede wszystkim – spokoju.  Ciągłe zmiany systemowe to fatalny zwyczaj. 

Dlatego obok merytorycznych dyskusji nad zmianami legislacyjnymi, chcemy popatrzeć na to, co już dobrego dzieje się w polskich szkołach i przedszkolach, bo w tym systemie, który przecież sami tworzymy jest mnóstwo wspaniałych, zaangażowanych ludzi, których dobre praktyki powinny być powielane w całym kraju, niezależnie od działań Ministerstwa Edukacji i Nauki – komentuje Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin,  członek zarządu Stowarzyszenia.

Oświata potrzebuje też – a może przede wszystkim – spokoju.  Ciągłe zmiany systemowe to fatalny zwyczaj

Kolejne spotkanie 7 kwietnia 2021 roku, zaproszonymi gośćmi są:

Oktawia Gorzeńska, ekspertka ds. innowacji, zmiany, przywództwa oraz cyfryzacji w edukacji oraz

Magdalena Jachim, wiceprezydentka Sopotu odpowiedzialna m.in. za edukację.

Czytaj także: Zamach na lokalne budżety ‒ czy mieszkańcy stracą swoje pieniądze?

Udostępnij artykuł: