Samorządy w oczekiwaniu na wskaźniki

Samorząd

Rząd przygotuje trzy warianty budżetu państwa na rok 2012. Który z nich zostanie wybrany i jak będzie wyglądał jeszcze nie wiadomo. W przygotowanych projektach zostaną użyte konkretne wskaźniki, które muszą wziąć pod uwagę również samorządy, podczas konstruowania swoich budżetów. Póki co muszą czekać, co powoduje dużą niepewność i napięcie.

Samorządy nie są przygotowane na zmianę wskaźników makroekonomicznych w nadchodzącym roku. Rząd, niezależnie od wariantu budżetu, zapowiada cięcia, co oznacza, że wskaźniki będą niższe. W tej sytuacji samorządy będą musiały ciąć budżety, a te, które mają je bardzo niskie, może dotkną bardzo trudna sytuacja finansowa.

Projekty budżetów miast są już w dużej części przygotowane i przekazane do rad miast. Wiąże się to z terminem 15 listopada, do którego należało przygotować wstępne projekty. Teraz okazuje się, że podane wcześniej wskaźniki makroekonomiczne będą inne, więc wszystko trzeba będzie korygować, niestety dla samorządów niekorzystnie.

Samorządy będą musiały zareagować cięciem wydatków bieżących, a są to wydatki związane z utrzymaniem miasta i gminy, funkcjonowaniem szkół i przedszkoli, bibliotek, domów kultury, wydatki na energię i gaz w budynkach publicznych, oświetlenie uliczne.

Źródło: www.samorzady.pb.pl

Udostępnij artykuł: