Santander Bank Polska: tempo konsolidacji fiskalnej wg budżetu na 2022 rok to dobra wiadomość dla rynku

Gospodarka

Zakładane w projekcie budżetu na 2022 r. tempo konsolidacji fiskalnej to pozytywna wiadomość z punktu widzenia inwestorów i agencji ratingowych - oceniają ekonomiści Santander Banku.

Logo Santander Bank Polska
Źródło: Santander Bank Polska

Zakładane w projekcie budżetu na 2022 r. tempo konsolidacji fiskalnej to pozytywna wiadomość z punktu widzenia inwestorów i agencji ratingowych - oceniają ekonomiści Santander Banku.

"Deficyt całego sektora publicznego w metodologii UE (GG) rząd założył na 2,8 proc. PKB. Naszym zdaniem faktyczny deficyt, podobnie jak w poprzednich latach, może okazać się nieco niższy, ponieważ dochody, oparte na konserwatywnych założeniach makroekonomicznych, prawdopodobnie okażą się wyższe od założonych. Rząd nie pokazał swoich szacunków deficytu w metodologii unijnej na 2021 r. W ustawie budżetowej na 2021 r. założono 6 proc. PKB, ale naszym zdaniem deficyt będzie dużo lepszy. Szacujemy wykonanie deficytu GG na poziomie 2,5 proc. PKB zarówno w 2021 r. jak i w 2022 r." - napisano w raporcie Santandera.

Czytaj także: Ekonomiści: założenia makro do budżetu na 2022 r. konserwatywne, jest przestrzeń do pozytywnych niespodzianek >>>

Szybki powrót do dyscypliny fiskalnej

"Wykonanie tegoroczne prawdopodobnie mogłoby być nawet lepsze, ale zakładamy, że rząd nie będzie dążył do zejścia z deficytem jak najniżej, żeby ułatwić sobie realizację budżetu w przyszłym roku. Oznacza to szybki powrót do dyscypliny fiskalnej po tymczasowym wzroście deficytu do 7 proc. PKB w 2020 r. i stopniowy spadek długu publicznego w relacji do PKB. Z punktu widzenia inwestorów i agencji ratingowych to dobre wiadomości, wydaje się że takie tempo konsolidacji fiskalnej to pozytywne zaskoczenie" - dodano.

Założenia budżetu na 2022 rok

MF przekazało projekt budżetu na 2022 r. do Rady Dialogu Społecznego. Projekt zakłada deficyt na poziomie 30 mld zł wobec planowanego 13-mld deficytu na bieżący rok.

Czytaj także: Budżet na 2022 rok: 30 mld zł deficytu, 4,6 proc. wzrostu PKB; rząd przyjął projekt ustawy, nie zakłada reformy OFE >>>

27 sierpnia, kilka dni po publikacji głównych założeń przyszłorocznego budżetu, agencja Fitch potwierdziła rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną, rozpoczynając rundę przeglądów oceny kredytowej Polski przez główne agencje w II połowie roku. Na 1 października przegląd zaplanowała S&P Global Ratings, a na 29 października Moody's.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: