Santander Bank: z powodu koronawirusa w 2020 r. gospodarkę Polski czeka recesja na poziomie 1 proc.

Gospodarka

Gospodarkę Polski czeka w 2020 roku recesja na poziomie 1,0 proc. - prognozują ekonomiści banku Santander. Według nich deficyt finansów publicznych w tym roku wzrośnie do 6,3 proc. PKB.

Placówka Santander Bank Polska
Fot. Materiały prasowe Santander Bank Polska

Gospodarkę Polski czeka w 2020 roku recesja na poziomie 1,0 proc. - prognozują ekonomiści banku Santander. Według nich deficyt finansów publicznych w tym roku wzrośnie do 6,3 proc. PKB.

.@SantanderBankPL: gospodarkę Polski czeka w 2020 roku recesja na poziomie 1,0 proc., deficyt finansów publicznych w tym roku wzrośnie do 6,3 proc. #PKB #Santander #koronawirus #COVID19

"Epidemia Covid-19 wywołała globalną recesję. Skala szoku zależeć będzie od długości trwania epidemii i ograniczeń dla biznesu. Liczymy na realizację scenariusza „V” (bazowego) z solidnym odbiciem aktywności od II poł. br. Prognozy PKB (dla Polski) w takim przypadku zakładają spadek o 1 proc. w 2020 i odbicie o prawie 5 proc. w 2021" - napisali ekonomiści banku Santander.

W scenariuszu bazowym ekonomiści zakładają blokadę polskiej gospodarki trwającą 85 dni licząc od 15 marca. Jak wskazali podobną długość lockdownu przechodzą Chiny z jego zniesieniem w Wuhan planowanym na 8 kwietnia.

Czytaj także: mBank zmienia prognozy ze względu na koronawirusa: recesja na poziomie 4,2 proc. w 2020 r. >>>

Autorzy prognozy zakładają, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie spadać i w 2020 r. wyniesie 3,0 proc. średniorocznie. Zwrócili jednak uwagę, że w najbliższym czasie odczyty tego wskaźnika mogą charakteryzować się podwyższoną zmiennością.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

"Uważamy, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie się obniżała. Należy się jednak liczyć z tym, że krótkookresowo może wystąpić podwyższona zmienność wskaźnika CPI, nie tylko ze względu na mocne zmiany cen, ale też ze względu na większe potencjalne błędy pomiaru – GUS będzie zmuszony polegać na badaniu cen zdalnie" - napisali.

Deficyt finansów publicznych radykalnie wzrośnie

"Epidemia koronawirusa mocno pogorszy saldo finansów publicznych. Nasz szacunek deficytu General Government w br. to 145 mld zł (6,3 proc. PKB) wobec 32,2 mld zł (1,4 proc. PKB) założonych w ustawie budżetowej. Spodziewamy się wzrostu długu publicznego w ujęciu GG do 52 proc. PKB w 2020 r. z 46 proc. w 2019 r." - napisali ekonomiści.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Prognoza opiera się na założeniu, że dochody z podatków i składek będą o 75 mld zł niższe od oczekiwań, a rząd zrezygnuje z przekształcenia OFE (19 mld zł) i wyda 30 mld zł na pakiet ratunkowy. Analitycy założyli też, że dodatkowe oszczędności w innych sektorach pozwolą ograniczyć wydatki o 10 mld zł.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: