Santander Open: dostęp do rachunków pięciu banków z poziomu strony i aplikacji mobilnej Santander Bank Polska

Z rynku

Usługa Santander Open powstała we współpracy z platformą banqUP pozwala na dostęp do rachunków z pięciu polskich banków z poziomu strony lub aplikacji mobilnej Santander Bank Polska, podał polsko-belgijski fintech. Testowany jest także szósty bank.

Logo Santander Bank Polska
Źródło: Santander Bank Polska

Usługa Santander Open powstała we współpracy z platformą banqUP pozwala na dostęp do rachunków z pięciu polskich banków z poziomu strony lub aplikacji mobilnej Santander Bank Polska, podał polsko-belgijski fintech. Testowany jest także szósty bank.

Usługa #SantanderOpen, powstała we współpracy z platformą #banqUP, pozwala na dostęp do rachunków z pięciu polskich banków z poziomu strony lub aplikacji mobilnej @SantanderBankPL #SantanderBank @BanqupTeam

Unijna dyrektywa PSD2 umożliwiła m.in. rozwój nowych usług - najbardziej popularny w Polsce jest podgląd rachunków z innych banków na jednym profilu użytkownika bankowości elektronicznej. Oferuje ją już kilka banków - m.in. Millennium czy Alior. W czerwcu do ich grona dołączył Santander Bank Polska ze swoją usługą Santander Open, podano.

"Współpraca z banqUP pozwoliła nam na wdrożenie usługi, która umożliwia dostęp do kont w innych bankach. Wspólny wkład i upór w dążeniu do celu pozwoliły finalnie na uruchomienie usługi, która zmienia rynek. Dzięki użyciu oprogramowania dostarczonego przez banqUP Santander Bank Polska może w szybki sposób dołączać do usługi kolejne banki, również spoza polskiego rynku" - powiedział digital & innovation leader Santander Bank Polska Dariusz Paczewski, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: Polsko-belgijski banqUP może świadczyć usługi dostępu do kont w 18 krajach europejskich >>>

Jak działa Santander Open?

Dzięki tej usłudze klient może z poziomu aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej mieć wgląd w rachunki prowadzone w innych bankach. Aby dodać nowy rachunek, prowadzony w innym banku, należy wybrać odpowiednią opcję z menu i zaakceptować właściwe  zgody. Bank przenosi wtedy klienta na stronę logowania banku, z którego konta chce dodać aby były widoczne w Santander Bank Polska. Po zalogowaniu należy autoryzować chęć dodania konta. Kiedy klient wykona te proste czynności, jest automatycznie przenoszony na stronę Santander Bank Polska a rachunek z innej instytucji jest widoczny na liście kont. W każdej chwili klient może z usług zrezygnować i  w prosty sposób dodane rachunki odłączyć.

Testowany jest szósty bank

"Z naszej perspektywy współpraca z Santander Bank Polska okazała się wzorcowa. Jesteśmy pewni, że klienci banku docenią nowe możliwości, które dzięki temu wdrożeniu otrzymali. Projekt prowadzony był wyjątkowo sprawnie. W momencie startu Santander Open niecały miesiąc temu lista banków dostępnych dla klientów Santander Bank Polska miała cztery pozycje. W ostatnich dniach ich liczba wzrosła do pięciu. Testowany jest także szósty bank. To pokazuje, jak dzięki banqUP błyskawicznie mogą być dołączane kolejne banki" - dodała Chief Operations Officer i jedna ze współzałożycieli banqUP Anna Ciesielska.

Platforma otwartej bankowości

Rozwijana przez banqUP platforma otwartej bankowości pozwala w łatwy sposób zintegrować się z systemami banków i w ten sposób pozyskiwać dane z rachunków bankowych. To z kolei umożliwia banqUP i jego partnerom świadczenie nowych usług, takich jak integracja kont bankowych, ocena zdolności kredytowej, potwierdzanie tożsamości czy też wsparcie MŚP w zarządzaniu płynnością finansową, wskazano w materiale.

BanqUP umożliwia dostęp do wszystkich najważniejszych europejskich standardów bankowych API

BanqUP umożliwia obecnie dostęp do wszystkich najważniejszych europejskich standardów bankowych API z 19 europejskich rynków. Jako drugi podmiot w Polsce otrzymał licencję AISP od Komisji Nadzoru Finansowego, podano również.

"BanqUP, poza współpracą z bankami, oferuje również fintechom i innym firmom technologicznym usługę TPP-as-a-service dla firm, dla których ubieganie się o licencję TPP jest zbyt czasochłonne lub po prostu biznesowo niepotrzebne. TPP-as-a-service umożliwia takim podmiotom dostęp do zagregowanych danych bankowych za pośrednictwem platformy banqUP, co pozwala innowatorom pracować nad rozwiązaniami wykorzystującymi open banking szybko, bez potrzeby wyrabiania licencji i konieczności samodzielnych integracji" - podsumowano.

Czytaj także: Polskie banki zwinniejsze niż fintechy?

Santander Bank Polska (d. Bank Zachodni WBK) należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Spółki z Grupy Santander Bank Polska oferują m.in. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, leasing oraz faktoring. Aktywa razem banku wyniosły 209,48 mld zł na koniec 2019 r.

BanqUP to platforma otwartej bankowości pozwalająca na dostęp do bankowych API zarówno bankom jak i stronom trzecim. Oferuje dostęp do API banków z całej Europy. BanqUP pomaga skorzystać z ekosystemu otwartej bankowości, agregować dostępne dane i tworzyć śmiałe rozwiązania dla konsumentów i firm. Umożliwia tym samym tworzenie nowych modeli biznesowych nie tylko w obszarze produktów finansowych.

Źródło: banqUP, ISBnews
Udostępnij artykuł: