Secure 2019: jak zapewnić cyberbezpieczeństwo obywatelom Polski?

Bezpieczne Finanse / Bezpieczny Klient / Wydarzenia

Sieć 5G, sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo usług kluczowych dla obywatela – to główne tematy konferencji Secure 2019. We wtorek otworzył ją minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski na konferencji Secure 2019
Minister cyfryzacji Marek Zagórski na konferencji Secure 2019 Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Sieć 5G, sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo usług kluczowych dla obywatela – to główne tematy konferencji Secure 2019. We wtorek otworzył ją minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Sieć #5G, #SztucznaInteligencja, bezpieczeństwo usług kluczowych dla obywatela – to główne tematy konferencji #Secure 2019 @MC_GOV_PL

53 prelegentów, ponad 500 specjalistów z branży bezpieczeństwa IT z całego świata – to najkrótsze podsumowanie tegorocznej, 23. już edycji tej najstarszej w Polsce i jednej z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konferencji na temat bezpieczeństwa teleinformatycznego - Secure. Wydarzenie otworzył minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Bezpieczne wybory

- Rośnie skuteczność działań prewencyjnych państwa w zakresie cyberbezpieczeństwa. Ich fundamentem jest Krajowy System Cyberbezpieczeństwa – powiedział szef MC. – Dowód? W związku z wyborami parlamentarnymi - kilka dni przed nimi i dzień po - obowiązywał w Polsce stopień alarmowym BRAVO-CRP. W tym czasie nie zarejestrowaliśmy żadnych zgłoszeń, które mogłyby wskazywać na próby lub możliwości zakłócenia prawidłowości przebiegu procesu wyborczego – dodał minister Marek Zagórski.Stopień alarmowy BRAVO-CRP jest drugim w czterostopniowej skali stopniem zagrożenia w cyberprzestrzeni. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. W tym czasie instytucje publiczne monitorują i weryfikują, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.Czytaj także: Kongres 590: sieć 5G to przełom technologiczny?

W trakcie otwarcia konferencji szef MC przypomniał także, że e-usługi wyborcze cieszyły się w tym roku znacznie większą popularnością, niż w ubiegłych latach. Wnioski online o wpis do rejestru i dopisanie do spisu wyborców złożyło prawie 265 tys. osób. Mniej więcej połowa wniosków wpłynęła w ciągu ostatnich 24 godzin, kiedy to było możliwe.W swoim wystąpieniu minister cyfryzacji poruszył też kwestie bezpieczeństwa aplikacji mObywatel, z której wielu Polaków skorzystało w trakcie ostatnich wyborów (przy odbiorze karty wyborczej).- mObywatel to wygodna i bezpieczna forma weryfikacji tożsamości – powiedział minister Marek Zagórski.Czytaj także: Raport Europolu: Cyberprzestępcy szukają nowych dochodowych celów i technologii >>>

Bezpieczna mTożsamość

Bezpieczeństwo i wiarygodność danych osobowych przechowywanych w mTożsamości, która jest częścią mObywatela, wynika z faktu, że każda osoba, której wydano taki dokument została uprzednio uwierzytelniona przy użyciu profilu zaufanego.Dane użytkowników aplikacji są przechowywane w ich telefonach komórkowych w zaszyfrowanej formie, co wyklucza możliwość ich skopiowania/przeniesienia na inny telefon oraz posługiwania się nim przez osoby do tego nieuprawnione. Dane w mTożsamości są podpisane certyfikatem wydawanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. To element, którego nie można podrobić.Z aplikacji nie skorzysta osoba, która znajdzie telefon należący do innego obywatela. Dostęp do dokumentów jest zabezpieczony wymuszonym tzw. silnym hasłem lub logowaniem biometrycznym z potwierdzeniem za pomocą kodu PIN. Odzyskanie hasła, czy nadanie nowego PINu (w miejsce zapomnianego) nie jest możliwe. Każdy użytkownik aplikacji mObywatel, by okazać mTożsamość musi zalogować się do aplikacji.- mTożsamość można zweryfikować na kilka sposobów – wizualnie, funkcjonalnie oraz kryptograficznie. Część komisji wyborczych – choć prawo tego nie wymaga – korzystała z mWeryfikatora, a więc właśnie z weryfikacji kryptograficznej – powiedział minister cyfryzacji.
Udostępnij artykuł: