Sejm powołał Wiesława Janczyka na członka RPP, odrzucił kandydaturę Jakuba Borowskiego

Gospodarka / Kadry

Sejm powołał jako swojego przedstawiciela do Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Wiesława Janczyka, natomiast odrzucił kandydaturę Jakuba Borowskiego do Rady.

Wiesław Janczyk
Wiesław Janczyk By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39727910

Sejm powołał jako swojego przedstawiciela do Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Wiesława Janczyka, natomiast odrzucił kandydaturę Jakuba Borowskiego do Rady.

Janczyk uzyskał 233 głosy "za" (220 przeciw i 1 wstrzymujący się), a Borowski - 206 (246 przeciw i 1 wstrzymujący się). Decydowała większość bezwzględna.

Czytaj także: Wiesław Janczyk, nowy członek RPP: jeżeli inflacja wyhamuje dzięki działaniu tarczy, to być może nie będzie potrzeby podwyżek stóp procentowych >>>

Janczyk, również zgłoszony przez grupę posłów PiS, jest wieloletnim posłem z tej partii. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych. W latach 2016-2018 Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na wydziale Filologicznym ze specjalnością Filologii Polskiej (1989 r.). Studia podyplomowe z zakresu Rachunkowości i Zarządzania Finansami ukończył w Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu (2001 r.). W roku 2017 uzyskał wpis na listę doradców podatkowych.

Borowski, zgłoszony przez grupę posłów KO, jest doktorem nauk ekonomicznych, specjalizuje się w zakresie polityki pieniężnej i integracji monetarnej. Od 2013 r. pracuje na stanowisku głównego ekonomisty banku Credit Agricole. W latach 2002-2007 kierował Wydziałem Polityki Pieniężnej w Departamencie Analiz Makroekonomicznych i Strukturalnych NBP. W latach 2007- 2012 był głównym ekonomistą Invest-Banku i Kredyt Banku. Był także członkiem Rady Gospodarczej przy Premierze.

Z kandydowania do RPP zrezygnowała Gabriela Masłowska

Wcześniej dziś z kandydowania do RPP zrezygnowała - z powodów osobistych - Gabriela Masłowska.

Czytaj także: Gabriela Masłowska zrezygnowała z kandydowania do Rady Polityki Pieniężnej >>>

W ubiegłym tygodniu Komisja Finansów Publicznych udzieliła rekomendacji do RPP z ramienia Sejmu Gabrieli Masłowskiej. Wcześniej rekomendację sejmowej komisji uzyskał Wiesław Janczyk.

Jakub Borowski nie otrzymał rekomendacji sejmowej komisji

W tym tygodniu Komisja zdecydowała się nie udzielić rekomendacji kandydatowi do RPP Jakubowi Borowskiemu.

Czytaj także: Jakub Borowski nie otrzymał rekomendacji sejmowej Komisji Finansów Publicznych na członka RPP >>>

9 lutego br. kończy się sześcioletnia kadencja dwóch członków RPP powołanych przez Sejm - Grażyny Ancyparowicz i Eryka Łona.

30 marca br. kończy się kadencja trzeciego z członków RPP powołanych przez Izbę - Jerzego Żyżyńskiego.

Janczyk powiedział, że jego zaprzysiężenie może odbyć się na najbliższym posiedzeniu izby niższej parlamentu, które zaplanowano w dn. 23-24 lutego.

Jeżeli Sejm odbierze zaprzysiężenie Janczyka weźmie on udział po raz pierwszy w posiedzeniu RPP zaplanowanym w dn. 8 marca, na którym Rada zapozna się z projekcją inflacji i PKB.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: