Sejm przyjął nowelizację dotyczącą 100% obliga giełdowego dla energii elektrycznej

Czysty zysk

Słupy wysokiego napięcia
Fot. Pixabay.com

Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo energetyczne, zakładającą m.in. zwiększenie obowiązku sprzedaży energii elektrycznej przez giełdę do 100% z 30%.

#Sejm przyjął nowelizację dot. podniesienia z 30 do 100% obowiązku sprzedaży energii przez giełdę i uregulowania sprzedaży rezerwowej prądu i gazu #energetyka @MinEnergii

“Sejm przyjął nowelizację Prawa energetycznego dot. podniesienia z 30% do 100% obowiązku sprzedaży energii przez giełdę i uregulowania sprzedaży rezerwowej prądu i gazu” – czytamy na profilu sejmowym w serwisie Twitter.

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Energii, podniesienie tzw. obliga giełdowego ma zwiększyć płynność i przewidywalność na rynku energii elektrycznej oraz ograniczyć nieuzasadnione wzrosty cen energii elektrycznej.

Uregulowano instytucję sprzedaży rezerwowej

W nowelizacji uregulowano również instytucję sprzedaży rezerwowej, czyli sprzedaży paliw gazowych lub energii elektrycznej do odbiorcy końcowego przyłączonego do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej lub gazowej lub do sieci przesyłowej gazowej realizowanej przez sprzedawcę rezerwowego w przypadku zaprzestania sprzedaży paliw gazowych lub energii elektrycznej przez dotychczasowego sprzedawcę.

Źródło: ISBnews

 

Udostępnij artykuł: