Sejm: seniorzy bez Polskiego Bonu Turystycznego, ale dostaną dzieci rodziców pracujących za granicą

Finanse osobiste

Bon turystyczny zostanie rozszerzony na dzieci rodziców pracujących za granicą ‒ wynika z przyjętych w środę 15 lipca przez Sejm części poprawek do prezydenckiej ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.

wakacje, turystyka, pieniądze, piasek, muszelka
Fot. stock.adobe.com/great_photos

Bon turystyczny zostanie rozszerzony na dzieci rodziców pracujących za granicą ‒ wynika z przyjętych w środę 15 lipca przez Sejm części poprawek do prezydenckiej ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.

#PolskiBonTurystyczny ma trafić do 6,5 mln polskich dzieci. Wartość pomocy sięgać będzie 3,5 mld zł. Bonem będzie można płacić wielokrotnie do 31 marca 2022 roku #COVID19 #Dzieci #Turystyka @KancelariaSejmu

W środę 15 lipca 2020 r. Sejm poparł ponad połowę poprawek jakie do ustawy zaproponował wcześniej Senat.

Większość z nich miała charakter legislacyjny i doprecyzowała przepisy ustawy.

Najważniejszą poprawką, na którą zgodził się Sejm było rozszerzenie beneficjentów bonu turystycznego o dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł.

Czytaj także: Seniorzy też pojadą na wakacje z Polskim Bonem Turystycznym?

Dlaczego seniorzy bez Bonu?

Według szacunków, dzięki temu rozwiązaniu, bonem objętych zostanie dodatkowe 150-200 tys. dzieci.

Sejm odrzucił senacką poprawkę, by bonem objąć również emerytów i rencistów.

Według Senatu, rozwiązanie to wychodziło naprzeciw oczekiwaniom tej grupy społecznej i miało stanowić wymierne wsparcie finansowe, zwłaszcza w odniesieniu do osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe.

W trakcie prac nad ustawą zarówno w parlamencie jak i w mediach, przedstawiciele partii rządzącej przypominali, że emeryci zostali objęci w tym roku 13. emeryturą, a są też zapowiedzi co do wypłaty 14.

Czytaj także: Ustawę o Polskim Bonie Turystycznym Sejm uchwalił w piątek, 19 czerwca

Bon ważny do 2022 roku

Bon turystyczny ma trafić do 6,5 mln polskich dzieci. Wartość pomocy sięgać będzie 3,5 mld zł. Bonem będzie można płacić wielokrotnie do 31 marca 2022 roku.

Bon będzie przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 plus.

Świadczenie w formie bonu - w wysokości 500 zł - będzie przysługiwało osobom pobierającym świadczenie wychowawcze 500 plus oraz dla dzieci umieszczonych w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych świadczenie będzie dwa razy wyższe i wyniesie 1000 zł.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: