Sejm uchwalił nowelizację doraźnej i długofalowej tarczy antykryzysowej

Gospodarka

Sejm uchwalił w czwartek (30.04.) nowelizację tarczy antykryzysowej, która zakłada m.in. dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu, wsparcie sektora drzewnego oraz zwiększenie ochrony pożyczkobiorców.

sejm
Fot: Aleksander Zieliński, Kancelaria Sejmu / Twitter

Sejm uchwalił w czwartek (30.04.) nowelizację tarczy antykryzysowej, która zakłada m.in. dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu, wsparcie sektora drzewnego oraz zwiększenie ochrony pożyczkobiorców.

#TarczaAntykryzysowa: Nowe przepisy zakładają dokapitalizowanie ARP kwotą 900 mln zł na dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców. Chodzi np. o zwiększenie inwestycji prowadzonych przez firmy #Koronawirus #OdmrażanieGospodarki #Inwestycje @AgencjaRozwoju

Za uchwaleniem ustawy wraz z poprawkami głosowało 233 posłów, przeciw było 212, a 11 parlamentarzystów się wstrzymało. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

72 poprawki do ustawy dot. tarczy antykryzysowej

Chodzi o przygotowaną przez rząd ustawę o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Przed przystąpieniem do głosowań, przewodniczący komisji finansów Henryk Kowalczyk powiedział posłom, że w trakcie drugiego czytania do projektu ustawy zgłoszono 72 poprawki. Komisja rozpatrzyła wszystkie i zarekomendowała przyjęcie kilku z nich, w większości autorstwa PiS.

Jedna z przyjętych poprawek, zaproponowana wspólnie przez PiS i Lewicę, dotyczy tego, by przesyłki pocztowe dla prokuratury oraz sądów były roznoszone przez listonoszy, a nie dostarczane w formie elektronicznej.

Izba przyjęła poprawkę zgłoszoną przez KO i Lewicę, która wykreśla z ustawy przepisy dot. Karty Nauczyciela.

Tarcza antykryzysowa: doraźna i długofalowa

Według autorów ustawy, zawiera ona pakiet rozwiązań, które mają na celu m.in. ograniczenie potencjalnych strat dla polskiej gospodarki.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

Ustawa zakłada bowiem rozwiązania, których zastosowanie będzie miało zarówno charakter doraźny (dostosowawczy do obecnej sytuacji pandemii), jak i długofalowy (pakiet dalszych uproszczeń i ułatwień mających na celu utrzymanie oraz możliwy wzrost inwestycji na etapie wychodzenia z etapu pandemii).

900 mln zł dla ARP, silniejsza ochrona dłużnika

Nowe przepisy zakładają m.in. dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu 900 mln zł na dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców. Chodzi np. o zwiększenie inwestycji prowadzonych przez firmy.

Bądź na bieżąco - zapisz się na nasz newsletter >>>

W ustawie znalazły się również przepisy antylichwiarskie, które przewidują kary więzienia za np. żądanie od dłużnika zapłaty kosztów innych niż odsetki w kwocie przekraczającej co najmniej dwukrotnie maksymalną wysokość tych kosztów określoną w ustawie.

Podobna zależność dotyczyć będzie także odsetek.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: