Sezon remontowy rozpoczął się dopiero w maju, ale jest 31% zleceń więcej niż rok temu

Nieruchomości / Rynek

Chwilowe spowolnienie gospodarki, które miało miejsce wiosną, spowodowało, że tego lata fachowców od remontów poszukujemy jeszcze intensywniej niż zwykle – wynika z raportu Oferteo.pl. Najwięcej zleceń otrzymują specjaliści od malowania, montażu płyt gipsowo-kartonowych oraz instalacji elektrycznych.

remont, malowanie, pędzle
Źródło: Oferteo.pl

Chwilowe spowolnienie gospodarki, które miało miejsce wiosną, spowodowało, że tego lata fachowców od remontów poszukujemy jeszcze intensywniej niż zwykle – wynika z raportu Oferteo.pl. Najwięcej zleceń otrzymują specjaliści od malowania, montażu płyt gipsowo-kartonowych oraz instalacji elektrycznych.

#KarolGrygiel: W tym roku sytuacja jest wyjątkowa, zapytań o usługi remontowe było aż o 31% więcej niż rok wcześniej. Mamy do czynienia z kumulacją wstrzymanych wcześniej zleceń #Remonty #Usługi #COVID19 @Oferteo

Początek roku i lato to zwykle czas, w którym Polacy najchętniej zabierają się za organizację prac remontowych w swoim domu.

Tegoroczna wiosna bardzo różniła się od tych z lat ubiegłych. Jak te zmiany wpłynęły na plany remontowe Polaków?

Od maja remontujemy na potęgę

Dane zgromadzone przez Oferteo.pl, serwis łączący poszukujących usług z ich dostawcami, pozwalają porównać zapotrzebowanie na usługi remontowe w Polsce w pierwszej połowie 2019 i 2020 roku.

Na ich podstawie widać, że w 2019 roku działania związane z remontem rozpoczynano wraz z przyjściem wiosny. W marcu 2019 złożono aż 19% wszystkich zapytań z pierwszej połowy tego roku. Sytuacja w pozostałych miesiącach wyglądała wówczas dość podobnie, a różnice były kilkuprocentowe.

Przyglądając się danym z 2020 roku, widać znaczne wyhamowanie popytu na usługi remontowe na samym początku kwarantanny. W marcu tego roku usług fachowców szukano niemal o połowę rzadziej niż rok wcześniej. Znaczny spadek popytu wyraźny jest także w kwietniu.

Natomiast już od maja zainteresowanie wzrosło aż dwukrotnie w stosunku do poprzedniego miesiąca. Ten trend utrzymywał się także w czerwcu, z którego pochodziła niemal ¼ wszystkich zapytań o fachowców z pierwszego półrocza 2020 roku.


Czytaj także: House flipping, sposób na pomnożenie pieniędzy także w dobie koronawirusa?

Jak remontować, to kompleksowo

Mimo że terminy rozpoczęcia prac w dużej mierze zmieniły się, to nasze zamiłowanie do dużych przedsięwzięć nie.

Polacy, podejmując się remontu, zwykle chcą wprowadzić gruntowne zmiany w wielu pomieszczeniach. Jak pokazuje statystyka, najczęściej prace obejmują 4–5 pomieszczeń, co w praktyce oznacza często całe mieszkanie.

Nie zmieniły się także najchętniej wybierane do remontu pomieszczenia.

Najczęściej (w 78% przypadków) były to pokoje dzienne oraz sypialnie, na drugim miejscu z wynikiem 67% znalazł się przedpokój, a dalej kuchnia i łazienka – z popularnością na poziomie 64% każda.

Czytaj także: Jak tanio i efektywnie wykończyć pod wynajem mieszkanie w stanie deweloperskim

Szeroki zakres prac

Analizując dokładny zakres prac, które były wykonywane w polskich domach, można zauważyć, że jest on rozległy. Fachowcom zwykle zlecamy kilka czynności.

Najczęściej jest to malowanie (74%) oraz montaż płyt gipsowo-kartonowych (51%). Na brak zajęcia nie mogą narzekać specjaliści od instalacji elektrycznych (46%), tynkowania (47%), a także układający glazurę lub terakotę (48%).

Pandemia nie zmieniła w znaczący sposób rodzaju usług, jakich poszukują Polacy.

– Remont należy do tych przedsięwzięć, które chętnie planujemy na czas letni. Specjaliści większość zleceń otrzymują na przestrzeni kilku miesięcy – wiosną, latem i wczesną jesienią, w tym czasie kolejki do nich są więc najdłuższe.

W tym roku sytuacja jest wyjątkowa, ponieważ zapytań o usługi remontowe było aż o 31% więcej niż rok wcześniej. Mamy więc do czynienia z kumulacją wstrzymanych wcześniej zleceń.

Jeśli w takich okolicznościach nie rozpoczniemy poszukiwań wykonawcy odpowiednio wcześnie, możemy zostać odesłani do długiej kolejki oczekujących, co w konsekwencji opóźni remont o kolejne tygodnie, a nawet miesiące – radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.


Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 13 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl w pierwszej połowie 2019 i 2020 roku przez osoby poszukujące wykonawców usług remontowych.

Źródło: Oferteo.pl
Udostępnij artykuł: