Shell wychodzi ze wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem, wycofuje się z Nord Stream 2

ESG / Gospodarka

Shell zamierza wyjść ze wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem i powiązanymi podmiotami - podał koncern w komunikacie prasowym.

Logo Shell
Źródło: Shell

Shell zamierza wyjść ze wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem i powiązanymi podmiotami - podał koncern w komunikacie prasowym.

Jak podano, chodzi m.in. o 27,5 proc. udziałów w projekcie Sachalin-II, 50 proc. udziałów w Salym Petroleum Development oraz przedsięwzięciu Gydan. Shell zamierza też zakończyć swoje zaangażowanie w Nord Stream 2.

Czytaj także: Brytyjski gigant energetyczny BP chce wycofać się z rosyjskiego Rosnieftu >>>

„Nie możemy – i nie będziemy – stać z boku. Naszym bezpośrednim celem jest bezpieczeństwo naszych ludzi na Ukrainie i wspieranie naszych ludzi w Rosji. W rozmowach z rządami na całym świecie omówimy również szczegółowe konsekwencje biznesowe, w tym znaczenie bezpiecznych dostaw energii do Europy i innych rynków, zgodnie z odpowiednimi sankcjami" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Shella, Ben van Beurden.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Na koniec 2021 r. Shell miał około 3 mld USD w aktywach trwałych w tych przedsięwzięciach w Rosji

"Spodziewamy się, że decyzja o rozpoczęciu procesu wyjścia z joint venture z Gazpromem i podmiotami powiązanymi wpłynie na wartość księgową rosyjskich aktywów Shella i doprowadzi do utraty wartości" - podał Shell.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: