Sierpień miesiącem przeprowadzek

Finanse i gospodarka

Dane statystyczne pokazują, że w sierpniu dochodzi do największej liczby przeprowadzek. Przeprowadzki odbywają się najczęściej w obrębie województwa mazowieckiego, a wśród rzeczy, które zwykle zabieramy ze sobą do nowego mieszkania znajdują się meble.

Dane statystyczne pokazują, że w sierpniu dochodzi do największej liczby przeprowadzek. Przeprowadzki odbywają się najczęściej w obrębie województwa mazowieckiego, a wśród rzeczy, które zwykle zabieramy ze sobą do nowego mieszkania znajdują się meble.

Serwis Clicktrans.pl na podstawie ponad 3 tysięcy zleceń realizacji przeprowadzek przeanalizował polski rynek tego typu usług. Z analiz wynika, że największy ruch w interesie notuje się w okresie od maja do września (55 proc. wszystkich przeprowadzek), a miesiącem, który szczególnie upodobali sobie klienci jest sierpień. - Sierpień jest też dobrym okresem jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań, mówi Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse, która przeanalizowała cykliczność prawie 20 tysięcy transakcji przeprowadzonych w ostatnich czterech latach. - W ostatnich latach sezon na sprzedaż mieszkania to okres od lipca do października. Klienci coraz częściej wykorzystują własne urlopy na sprawy związane z finalizacją zakupu i załatwieniem wszelkich formalności posprzedażowych. Ponadto okres wakacyjny to szczyt sezonu na wynajem mieszkania. Najemcy także stanowią pokaźną część klienteli firm przeprowadzkowych. - Niegdyś wynajem mieszkania studenci pozostawiali na ostatnią chwilę, dziś prawdziwy ruch zaczyna się w miesiącach wakacyjnych, kiedy jest szansa na znalezienie oferty w rozsądnej cenie. Im bliżej roku akademickiego, oferty są już "przebrane" i pozostają te mniej atrakcyjne i w wyższych cenach, dodaje Jańczuk.

140821.sierpien.01.550x

Z przeprowadzonych ponad stu wywiadów z osobami, które w latach 2013-2014 r. organizowały własną przeprowadzkę wynika, że u podstaw decyzji 48% z nich stały przyczyny osobiste. - Dla 40% naszych rozmówców przyczyną zmiany miejsca zamieszkania była praca. Powody pozostałych przeprowadzek dotyczyły np. zmiany mieszkania na wygodniejsze czy kupna własnego lokalu, mówi Agnieszka Korzeniewska z serwisu Clicktrans.pl.

Gdzie się przeprowadzamy i za ile

Głównym celem przeprowadzek są miejscowości położone na obszarze woj. mazowieckiego (23 proc. wszystkich zleceń przeprowadzek), drugie miejsce zajmuje woj. małopolskie (12 proc.) i pomorskie i dolnośląskie (po 10 proc.). Biorąc pod uwagę liczbę usług zrealizowanych w poszczególnych miastach najpopularniejszymi miastami, do których przeprowadzamy się są Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdynia, Gdańsk. Trasa, na której najczęściej odbywają się przeprowadzki, to Warszawa-Warszawa. - Zatem wielu warszawiaków nie opuszcza miasta, a jedynie przenosi się do nowych mieszkań czy domów w obrębie stolicy, komentuje Agnieszka Korzeniewska z serwisu Clicktrans.pl Drugie miejsce zajmuje trasa Kraków-Warszawa, a trzecie: Kraków-Kraków.

Średnia kwota, jaką klienci serwisu płacą za przeprowadzkę w przypadku kursów krajowych to 447 zł. Jednak jak dodają specjaliści, ceny przeprowadzek na rynku mogą być wyższe nawet o połowę. Wynika to ze specyfiki serwisu Clicktrans.pl, który umożliwia współpracę z przewoźnikami, którzy np. wracają "na pusto" z poprzedniego zlecenia i są w stanie zaoferować konkurencyjną cenę za usługę. 

 140821.sierpien.02.550x

Większość ładunku podczas przeprowadzki nie przekracza zwykle 500 kg. Najczęstszymi rzeczami, które zabierają ze sobą Polacy zmieniający miejsce zamieszkania są: sofa (25 proc. przypadków), szafa (23 proc.), stół (18 proc.) i komoda (15 proc.).

Nie tylko przeprowadzka

Przeprowadzka to nie tylko sprawy związane z organizacją samej logistyki, ale także długotrwały proces wymiany licznych dokumentów i potrzeba powiadamiania szeregu instytucji o nowym miejscu zamieszkania. Poza podstawowymi dokumentami takimi jak dowód osobisty, prawo jazdy, czy dowód rejestracyjny auta, równie ważne są kwestie związane z przerejestrowywaniem mediów - energii elektrycznej, gazu, telefonu, telewizji kablowej, abonamentu TV.  - W przypadku mediów, dla uniknięcia ewentualnych problemów, zawsze zalecamy sporządzenie dokładnego protokołu zdawczo-odbiorczego lokalu, który zawiera m.in. stany liczników w momencie przekazania nieruchomości nowemu właścicielowi, mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse. Dzięki temu zapłacimy tylko za wygenerowane przez nas zużycie. W protokole wpisujemy też informacje o stanie technicznym lokalu, pozostawionych ruchomościach, przekazanych kluczach, kodach, itd. - Prawidłowo i szczegółowo sporządzony dokument nie tylko ułatwi nam bezproblemowe podpisanie umów z dostawcami mediów, ale pozwoli uniknąć ew. sporów ze sprzedającym dotyczących np. pozostawionego w lokalu wyposażenia.

Ponadto po zmianie adresu warto jak najszybciej powiadomić wszelkie instytucje takie jak Urząd Skarbowy, ZUS (przy etacie zrobi to za nas pracodawca), fundusze inwestycyjne i emerytalne, ubezpieczyciela, dom maklerski, bank, w którym posiadamy konto i kredyty. Liczba instytucji nie stanowi katalogu zamkniętego. Tak samo ważne jak powiadomienie banku, jest informacja o zmianie adresu do prenumeraty ulubionego pisma, czy informacja skierowana do instytucji, czy stowarzyszeń, w których posiadamy członkostwo. 

Źródło: METROHOUSE S.A.

Udostępnij artykuł: