Sierpień w bankach centralnych: letnia sjesta

Komentarze ekspertów

. Sierpień to chwila oddechu przed – być może historycznym - wrześniem Większość inwestorów nadal przewiduje, że podwyżka stóp Fed nastąpi w grudniu BoE jeszcze przez pół roku może nie podjąć żadnych działań

. Sierpień to chwila oddechu przed – być może historycznym - wrześniem Większość inwestorów nadal przewiduje, że podwyżka stóp Fed nastąpi w grudniu BoE jeszcze przez pół roku może nie podjąć żadnych działań

Ani działający przy amerykańskim banku centralnym Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC), ani Rada Prezesów banku centralnego strefy euro nie będzie w tym miesiącu debatować nad polityką pieniężną, dzięki czemu obserwatorzy rynku mogą się cieszyć zasłużonymi letnimi wakacjami przed potencjalnie przełomowym wrześniowym posiedzeniem FOMC, na którym może zapaść decyzja o pierwszej od 2006 r. podwyżce stóp w Stanach Zjednoczonych.

Mimo iż większość inwestorów nadal przewiduje, że podwyżka ta nastąpi dopiero w grudniu, Dennis Lockhart, centrowy członek FOMC z prawem głosu i prezes Banku Rezerwy Federalnej w Atlancie, dolał oliwy do wrześniowego ognia stwierdzając, że przyszły miesiąc może stanowić „optymalną porę” na podwyżkę stóp i że Rezerwa Federalna „jest już bliska” podjęcia tej decyzji. Biorąc pod uwagę, że Lockhart postrzegany jest jako postać centrowa na skali „od gołębi do jastrzębi” (zwolenników umiarkowanej i agresywnej retoryki Fed), jego wypowiedź ma szczególne znaczenie i przyczyniła się już do umocnienia USD.

Amerykańskie jastrzębie (i orły) po wypowiedzi Lockharta są gotowe do lotu. Zdjęcie: iStock

Dziś nastąpi posiedzenie Komitetu Polityki Pieniężnej Bank of England, na którym – no cóż – jak zwykle nic się nie wydarzy. Godny uwagi jest jednak fakt, iż wraz z komunikatem BoE w sprawie polityki pieniężnej opublikowany zostanie również miesięczny raport na temat inflacji. Przewiduje się, że ścieżka inflacji obejmować będzie prognozę przekraczającą docelowe poziomy (w perspektywie długoterminowej) pomimo aprecjacji GBP o 8% w bieżącym roku. Mimo iż niektórzy uczestnicy rynku uważają, że pierwsza podwyżka stóp nastąpi jeszcze w tym roku, naszym zdaniem BoE nie będzie skłonny do podwyższania stóp; pierwsza podwyżka nastąpi dopiero w 2016 r., i to nawet raczej nie na początku roku.

Mads Koefoed
Saxo Bank

Udostępnij artykuł: