Silna przecena tureckiej waluty

Komentarze ekspertów

Podczas wczorajszej sesji uwagę inwestorów przyciągnęły wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się w niedzielę w Turcji. Informacja o zdobyciu przez aktualnie rządzącą Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) 42% głosów oznacza, że po raz pierwszy od 13 lat ugrupowanie prezydenta Recepa Erdoogana nie uzyskało bezwzględnej większości w tureckim parlamencie. W reakcji na ogłoszenie wyników, w poniedziałek obserwowaliśmy znaczące osłabienie tureckiej waluty - kurs USD/TRY umocnił się w godzinach porannych o ponad 5%, sięgając rekordowo wysokiego poziomu 2.8060.

USD/TRY150609.saxo.01Źródło: Saxo Bank

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie istotny wpływ na sytuację panującą na rynku walutowym będą miały także wiadomości napływające zza Oceanu. Znacznie lepsze od prognozowanych dane docierające w ostatnich dniach z amerykańskiego rynku pracy wywołały falę spekulacji na temat planowanego terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Rano zostały opublikowane informacje na temat PKB w strefie euro (0.4% k/k i 1% r/r), a także bilansu handlu zagranicznego Wielkiej Brytanii (-8.56% GBP). Popołudniu poznamy natomiast informacje o dynamice zapasów hurtowników w Stanach Zjednoczonych (prognoza 0.1% m/m).

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: