Skąd wziąć fundusze na wymarzone wakacje?

Finanse i gospodarka

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Wielu Polaków zaczyna więc myśleć o organizacji urlopów i zastanawia się, w jaki sposób sfinansować interesujący wyjazd krajowy lub zagraniczny.

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Wielu Polaków zaczyna więc myśleć o organizacji urlopów i zastanawia się, w jaki sposób sfinansować interesujący wyjazd krajowy lub zagraniczny.

wakacje.01.400x267 GERDA BROKER podpowiada, jak zdobyć pieniądze na wymarzone wakacje, aby później nie zostać z długami.

Pożyczka na wakacje - czy to dobry pomysł?

Urlopowicze chcący sfinansować wczasy z pomocą banku najczęściej wybierają pożyczki gotówkowe. Rozważając decyzję o zaciągnięciu kredytu, warto jednak pamiętać o możliwości wpadnięcia w spiralę zadłużenia - pożyczki wakacyjne są bowiem drogie i dość wysoko oprocentowane. Zazwyczaj, pobierając pewną sumę na rok, musimy oddać wierzycielowi kilkaset złotych więcej niż wynosiło początkowe zobowiązanie, a po powrocie z urlopu w naszych rękach nie zostaje przedmiot o realnej wartości (jak samochód czy mieszkanie), lecz uciążliwa pamiątka w postaci rat kredytowych do spłacenia.

Jeżeli jednak zdecydujemy się zadłużyć, warto skupić się na spokojnym porównaniu różnych ofert kredytowych i wyborze tej, która przyniesie najwięcej korzyści. W niektórych zakładach pracy wciąż istnieją Kasy Zapomogowo - Pożyczkowe, które udzielają nieoprocentowanych kredytów. Dla wielu osób jest to atrakcyjna alternatywa wobec ofert przedstawianych przez instytucje finansowe.

Wakacje z kartą kredytową

W przypadku, gdy do zgromadzenia kwoty potrzebnej do organizacji wyjazdu zabrakło naprawdę niewielu pieniędzy, można wziąć pod uwagę skorzystanie z karty kredytowej. To rozwiązanie może być szczególnie interesujące dla osób kupujących wycieczki w sieciowych biurach podróży. Dzięki kartom uzyskują one dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe oraz możliwość odzyskania pieniędzy poza postępowaniem sądowym w razie kłopotów lub bankructwa biura.

Warto jednak zastanowić się, czy korzystanie z karty jest zawsze opłacalne finansowo. Jeżeli podczas używania karty nie przekroczymy ustalonego limitu (zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych) oraz liczby dni, w których jesteśmy zobowiązani do spłaty zadłużenia, bank nie będzie naliczał odsetek od wydanej przez nas kwoty. W przeciwnym razie będziemy musieli ponieść natychmiastowe, dodatkowe koszty. Wybór karty jest zatem optymalny tylko w wypadku, gdy w krótkim czasie od zakupu wycieczki spodziewamy się przypływu dodatkowej gotówki, dzięki której będziemy mogli uregulować zaciągniętą pożyczkę.

Fundusz wakacyjny

Najprostszym rozwiązaniem jest oszczędzanie już na kilka miesięcy przed wakacjami. Zaplanowanie swoich wydatków i przeznaczanie konkretnej sumy na fundusz wakacyjny może pomóc nam sfinansować nawet dość drogi wyjazd w dowolne miejsce całą rodziną. Choć bardzo wiele zależy oczywiście od indywidualnej sytuacji finansowej, wydaje się, że odkładanie 15-20% pensji przez kilka miesięcy powinno stanowić pokaźny, urlopowy zastrzyk kapitału.

Takie działania należy oczywiście podjąć odpowiednio wcześniej. Jeśli do tej pory nie zaczęliśmy jeszcze oszczędzać, być może warto zrobić sobie rok przerwy, aby po pewnym czasie zgromadzić znaczne środki na wypoczynek i nigdy więcej się nie zapożyczać? Zbudowanie silnego zabezpieczenia finansowego może być pierwszym krokiem do organizacji wymarzonych wczasów, po których nigdy więcej nie będziemy musieli przejmować się spłatą zadłużenia.

Źródło: GERDA BROKER

Udostępnij artykuł: