Skanska będzie rozwijać inwestycje mieszkaniowe w Polsce

Finanse i gospodarka

Skanska świętuje 100 lat budowy domów i mieszkań na świecie. Był to okres nie tylko tworzenia silnej międzynarodowej marki i wyznaczania standardów także w budownictwie mieszkaniowym, ale i przecierania szlaków w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. W Polsce firma jest już obecna w prawie wszystkich segmentach rynku budowlano-deweloperskiego i zapowiada aktywne poszukiwanie gruntów pod kolejne inwestycje mieszkaniowe w Warszawie.

Skanska świętuje 100 lat budowy domów i mieszkań na świecie. Był to okres nie tylko tworzenia silnej międzynarodowej marki i wyznaczania standardów także w budownictwie mieszkaniowym, ale i przecierania szlaków w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. W Polsce firma jest już obecna w prawie wszystkich segmentach rynku budowlano-deweloperskiego i zapowiada aktywne poszukiwanie gruntów pod kolejne inwestycje mieszkaniowe w Warszawie.

Historia filozofii Homes by Skanska narodziła się na przełomie XIX i XX w. Rudolf Fredrik Berg (1846 - 1907), wielki budowniczy Szwecji i współzałożyciel firmy, nazywany przez niektórych "szwedzkim królem cementu" zaczął rozwijać jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek na globalnym rynku budowlanym. Berg od samego początku działał także aktywnie na rzecz poprawy jakości życia w miastach, podejmując działania ze społecznością lokalną, takie jak budowa wyspy Om w Limhamn, na której stworzył osiedle robotnicze. Społeczne inicjatywy Berga nie zawsze spotykały się z uznaniem inwestorów. Mimo to, Berg konsekwentnie realizował politykę zrównoważonego rozwoju na kilkadziesiąt lat przed pojawieniem się w ogóle takiego pojęcia.

Początkowo pracownicy małej szwedzkiej firmy cementowej pod kierownictwem Berga projektowali domy na swoje własne potrzeby. Nikt wtedy nie przypuszczał, że to ten obszar stanie się jednym z ważniejszych w rozwoju spółki. W ciągu wieku Skanska zrealizowała w sumie setki inwestycji w takich krajach jak Szwecja, Norwegia, Finlandia, Czechy, Słowacja i Polska. Obecnie firma oddaje w ręce międzynarodowych klientów ponad 3500 mieszkań rocznie. "Przez ponad 100 lat budowy mieszkań i domów Skanska była prekursorem nowoczesnych rozwiązań, wyznaczając nowe trendy w budownictwie mieszkaniowym. Jest to możliwe m.in. dzięki czerpaniu doświadczeń z innych segmentów rynku, w których firma jest obecna. To bezcenna wiedza, gromadzona od ponad wieku", mówi Jakub Zagórski, członek zarządu Skanska Residential Development Poland.

Skanska jest prekursorem rozwiązań poprawiających komfort życia mieszkańców. Przykładowo, mieszkania budowane w Finlandii firma wyposaża w sauny. Z kolei, w Czechach jedną ze swoich flagowych inwestycji Skanska otoczyła biokorytarzem, tłumiącym 141219.skanska.01.150xmiejski zgiełk. Firma inwestuje również w rozwiązania przyszłościowe. Np. warszawski Park Ostrobramska wyposażony jest w stanowiska ładowania samochodów elektrycznych.

W Polsce pierwsza inwestycja mieszkaniowa została zrealizowana w 2004 roku. Było to osiedle luksusowych apartamentów przy ul. gen. Zajączka w Warszawie, które do dziś jest przedstawiane jako przykład wysokiej klasy, przemyślanej miejskiej architektury. Jednak dopiero od 2011 r. firma działa pod osobną marką - Skanska Residential Development Poland realizując swoją pierwszą markową inwestycję - osiedle Park Ostrobramska na warszawskiej Pradze-Południe, zaplanowane zgodnie ze szwedzkimi standardami zrównoważonego budownictwa, czyli z myślą o potrzebach przyszłych mieszkańców, społeczności lokalnej wokół, a także środowiska naturalnego. M.in. w programie wykończenia mieszkań wykorzystano wysokiej jakości materiały o niskiej emisyjności, co jest szczególnie ważne dla alergików. Eko farby i kleje zmniejszają ryzyko astmy i innych chorób dróg oddechowych.

Zysk w mieszkania i grunty

Siłą Grupy Skanska jest wewnętrzny model finansowania, dzięki któremu firma jest w pełni niezależna i może swobodnie działać bez względu na zewnętrzne uwarunkowania na rynku. Model przepływu kapitału Skanska zakłada ciągłe i przemyślane reinwestycje. Nadwyżki z segmentu budowlanego finansują nowe inwestycje w innych obszarach, w których działa firma, m.in. na rynku mieszkaniowym. Dzięki temu Skanska nie jest uzależniona od zewnętrznych czynników. Korzystają na tym klienci. Np. w przypadku zakupu mieszkań Parku Ostrobramska mogą oni wykorzystać instrument rachunku powierniczego zamkniętego. Oznacza to, że inwestor zabezpieczy pieniądze klientów do czasu pełnej realizacji inwestycji.

"Wejście Skanska na warszawski rynek mieszkaniowy wynika z ciągle wysokiego popytu (w stosunku do podaży) na nowoczesne mieszkania w dobrym standardzie i w atrakcyjnej ofercie cenowej. Nadal widzimy duży potencjał wzrostu tego segmentu i planujemy dalsze inwestycje", mówi Jakub Zagórski.

Firma zakończyła właśnie 2. etap osiedla Park Ostrobramska, oddając do użytku 198 mieszkania w wysokim standardzie. Łącznie przy ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego powstało prawie 500 mieszkań o powierzchni od 23 do 125 mkw. Wiele z nich kwalifikuje się do programu "Mieszkanie dla młodych". Do końca roku można również wybrane lokale kupić taniej - korzystając z jubileuszowej promocji można zaoszczędzić nawet 100 tys. zł. Kolejne etapy są w trakcie przygotowania. Firma planuje też budowę kolejnych osiedli w stolicy.

Od listopada Skanska Residential Development Poland zaczęła aktywnie poszukiwać gruntów położonych w okolicach centrum Warszawy. "Szukamy atrakcyjnych lokalizacji, dobrze wkomponowanych w tkankę miejską i posiadających rozbudowaną infrastrukturę transportową w bezpośrednim sąsiedztwie", mówi Jakub Zagórski. Ważna jest również jakość obszarów zielonych wokół i dostępność ścieżek rowerowych.

Najciekawsze inwestycje mieszkaniowe i osiedlowe Skanska na świecie

Eko-Viikki to pierwsze ekologiczne osiedle w Finlandii o powierzchni 64 tys. mkw., które jest otoczone zielenią i zamieszkane zaledwie przez 1900 mieszkańców. Znajduje się w odległości 8 km od centrum Helsinek i posiada własny rezerwat przyrody z ekologicznym parkiem rozrywki. Podobnie jak w innych inwestycjach, Skanska zadbała o zachowanie lokalnego charakteru terenu (okolica to od dawna ulubione miejsce miłośników przyrody) oraz o zrównoważone budownictwo - oświetlenie uliczne okolicy jest zasilane wiatrem, a bloki są ogrzewane energią słoneczną.

141219.skanska.02.250xKompleks Botanica Residential Quarter w Pradze posiada specjalny biokorytarz, liczący blisko 25 tys. mkw., który separuje osiedle od hałasu i gwaru typowego dla miejskiego życia. W obrębie kompleksu powstanie też park z przestrzenią do rekreacji. Osiedle jest wyposażone w systemy przechowywania deszczówki i nawadniania terenów zielonych, a także solarnego podgrzewania wody.

 

141219.skanska.03.250xPort Lomma w Szwecji - Skanska przekształciła starą, nadmorską miejscowość w jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc do życia w południowej Szwecji. Skanska we współpracy z władzami samorządowymi podjęła się tam też konserwacji historycznych obiektów, jak np. wędzarnia ryb czy zabytkowe budynki, w których dziś znajdują się sklepy i restauracje.

 

141219.skanska.04.250xArchipelag Wysp w Warszawie jest jednym z większych projektów partnerstwa-publicznego w kraju. Skanska, wspólnie z kilkuset mieszkańcami, władzami dzielnicy Wola, Fundacją "Na Miejscu" i innymi organizacjami non-profit rewitalizuje fragment zaniedbanego osiedla na warszawskiej Woli. Poszczególne części skweru będą podzielone wizualnie i tematycznie na strefy, które zapewnią różnorodne formy aktywności i odpoczynku. Pojawi się na przykład labirynt, górka dla dzieci do zabawy w wykopaliska archeologiczne czy symboliczna wyspa wydzielona linią światła.

Źródło: Skanska

Udostępnij artykuł: