Skanska rozwija się w Polsce i zwiększa zatrudnienie o 800 osób

Finanse i gospodarka

Skanska - jedna z czołowych firm budowlanych i deweloperskich w Polsce, ma za sobą kolejny udany rok i nie zwalnia tempa. W intensywnej kampanii rekrutacyjnej chce w ciągu kilku miesięcy zatrudnić kolejne 800 osób. Poszukiwani są inżynierowie budownictwa, menadżerowie projektów, specjaliści z uprawnieniami i kilkuletnim doświadczeniem.

Skanska - jedna z czołowych firm budowlanych i deweloperskich w Polsce, ma za sobą kolejny udany rok i nie zwalnia tempa. W intensywnej kampanii rekrutacyjnej chce w ciągu kilku miesięcy zatrudnić kolejne 800 osób. Poszukiwani są inżynierowie budownictwa, menadżerowie projektów, specjaliści z uprawnieniami i kilkuletnim doświadczeniem.

2013 rok, mimo trudnej koniunktury dla branży budowlanej i deweloperskiej, był bardzo dobrym czasem dla Grupy Skanska. Sama tylko część budowlana Grupy - Skanska S.A. osiągnęła przychody w wysokości 4,2 mld zł. Zysk operacyjny wyniósł 170 mln zł, a zysk brutto 187,4 mln zł. Pod koniec 2013 roku najlepsze 12 miesięcy w historii ogłosiła również Skanska Property Poland - w tym okresie spółka sprzedała aż cztery kompleksy biurowe o łącznej powierzchni najmu prawie 85 tys. m kw. za ponad 1,2 miliarda zł. Także Skanska Residential Development Poland, deweloper mieszkaniowy, osiągnęła cele założone na 2013 r. Dzięki dobrym wynikom i bogatemu portfelowi zamówień na kolejne miesiące Skanska zajmuje czołowe miejsce w gronie firm budowlanych i deweloperskich w naszym kraju.

andrulewicz.krzysztof.skanska.250x166"Naszym celem jest ‘zyskowny wzrost’, czyli zwiększanie przychodów przy zachowaniu satysfakcjonującego poziomu rentowności", mówi Krzysztof Andrulewicz, prezes zarządu Skanska S.A. "Kierujemy się strategią Pięciu zer, na którą składają się: zero deficytowych kontraktów, zero wypadków, zero usterek, zero zagrożeń środowiskowych i zero naruszeń etyki. Podchodzimy do projektów w sposób selektywny. Na przetargi nie patrzymy przez pryzmat ceny, za którą możemy wygrać, ale analizujemy koszty i ryzyko, jakie będziemy musieli ponieść, wykonując kontrakt".

Taka strategia przynosi efekty nawet na trudnym rynku. Niedawno Skanska została uznana za najcenniejszą firmę budowlaną w Polsce w rankingu towarzyszącym Liście 500 największych przedsiębiorstw dziennika "Rzeczpospolita".

"Chcemy zatrudnić ok. 800 osób na terenie całego kraju", mówi Katarzyna Skorupka-Podziewska, dyrektor ds. zarządzania zasobami ludzkimi w Skanska S.A. "Poszukujemy specjalistów z uprawnieniami budowlanymi: menadżerów projektów, kierowników budów i kierowników robót, ale także osób z wąskich specjalizacji jak np. elektrycznej, energetycznej, niskoprądowej, kolejowej czy hydroinżynieryjnej".

Pracowników regularnie poszukuje też Skanska Property Poland - spółka będąca deweloperem innowacyjnych zielonych budynków biurowych. Menadżerowie projektów, specjaliści ds. zrównoważonego rozwoju, marketingowcy i negocjatorzy ds. wynajmu - to przykładowe stanowiska, na które spółka w ostatnim czasie prowadzi rekrutacje. Najczęściej jednak firma poszukuje liderów projektów - osób, które będą gotowe koordynować realizację budynku biurowego od strony inwestora. O stanowisko mogą się ubiegać nie tylko inżynierowie budownictwa. Skanska Property Poland chętnie buduje bowiem zespoły o zróżnicowanych doświadczeniach i kompetencjach.

"W ostatnich latach Skanska Property Poland bardzo szybko się rozwijała - trzy lata temu realizowaliśmy jednocześnie trzy kompleksy biurowe, a w zeszłym roku już sześć. Chcemy jeszcze przyspieszyć. Nasze budynki biurowe są doskonale zlokalizowane, innowacyjne, energooszczędne, podnoszą efektywność pracy, ale też sprzyjają wypoczynkowi i dobrze wpisują się w tkankę miasta - na takie inwestycje jest coraz większy popyt w Polsce", mówi Katarzyna Zawodna, prezes Skanska Property Poland.

Dobremu pracodawcy łatwiej pozyskać specjalistów

Pozyskanie specjalistów z doświadczeniem i odpowiednimi uprawnieniami bywa w Polsce dużym wyzwaniem, zwłaszcza przy nietypowych, innowacyjnych realizacjach. Jak wynika z raportu Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa z grudnia 2013 r., na rynku praktycznie nie przybywa specjalistów z tej branży. W minionym roku różnica pomiędzy osobami, które zostały przyjęte do Izby, a osobami, które ją opuściły, to zaledwie dodatkowych 29 członków. To za mało, by zaspokoić choćby mały procent rynkowych potrzeb. Co więcej, bardzo dużą grupę stanowią w izbie osoby w wieku przedemerytalnym, które niedługo zakończą pracę zawodową.

"Największe luki na rynku obserwujemy w takich specjalizacjach jak kolejowa, elektryczna, teletechniczna, sanitarna czy hydroinżynieryjna. Warto dodać, że w trakcie procesu rekrutacyjnego, równie ważne jak doświadczenie, są dla nas umiejętności interpersonalne kandydata, podejście do bezpieczeństwa na budowie oraz utożsamianie się z wartościami naszej firmy. Rekrutacja to jednak początek drogi. Naszą politykę personalną prowadzimy bardzo świadomie - przyciągamy do firmy właściwe osoby, ale stosujemy też wiele narzędzi, by je później utrzymać" - podkreśla Katarzyna Skorupka-Podziewska.

Obecnie Skanska zatrudnia w Polsce 7 tysięcy osób. "Jesteśmy atrakcyjnym pracodawcą zarówno dla specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, którzy szukają stabilnego, bezpiecznego i profesjonalnego środowiska pracy, chcą się w Skanska rozwijać i realizować ciekawe projekty, jak również dla młodych ludzi, którzy chcieliby pod okiem fachowców rozwijać swoje umiejętności i karierę", dodaje Skorupka-Podziewska. Profesjonaliści doceniają Skanska za możliwości szkoleń i rozwoju, a także za standardy pracy i wartości, którymi firma kieruje się w codziennej pracy. Z kolei studenci wysoko cenią przyjazną atmosferę i liderów pomagających w rozwoju osobistym.

Pozycję Skanska jako pracodawcy potwierdzają wyniki rankingów, w których Grupa od kilku lat zajmuje nieprzerwanie czołowe miejsca: "Firma dla Inżyniera" czy "Idealny Pracodawca" wśród studentów w branży Inżynieria, przyznany Skanska w maju 2014 r. piąty raz z rzędu w rankingu organizowanym przez firmę doradczą Universum.

Rozwój Skanska w Polsce przyspiesza, a jej spółki planują kolejne inwestycje. Możemy się więc spodziewać dalszych intensywnych działań rekrutacyjnych w kolejnych latach.

Źródło: Grupa Skanska

Udostępnij artykuł: