Skarbówka wypełni PIT za podatnika. Poprawki do projektu ustawy

Finanse osobiste

Pieniądze leżące na deklaracji podatkowej
Fot. stock.adobe.com/whitelook

Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje wypełnione roczne zeznanie podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika. Tak zakłada projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, który po drugim czytaniu w Sejmie ponownie trafił do prac w Komisji Finansów Publicznych.

Projekt nowelizacji wprowadza dalsze uproszczenia, w tym także skrócenie z 3 miesięcy do 45 dni terminu otrzymania nadpłaty podatku przez podatnika #podatki #PIT #KAS

„W związku z tym, że w trakcie II czytania do przedłożonego projektu ustawy zgłoszono poprawkę proponuję, aby Sejm ponownie skierował ten projekt do prac w Komisji” – powiedziała wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak podczas debaty w parlamencie.

W trakcie przedstawiania oświadczeń klubów parlamentarnych, poseł Nowoczesnej Paweł Pudłowski zgłosił poprawkę, zgodnie z którą również osoby samozatrudnione byłyby objęte rozwiązaniem proponowanym w projekcie ustawy.

Według niego, nie ma barier systemowych, który by powołały, że 3 mln osób samo zatrudnionych było objęte ustawą dopiero rok po wdrożeniu tego projektu.

Zastrzeżenia do projektu

Zastrzeżenia do projektu zgłosił również poseł Kukiz’15 Grzegorz Długi.

„Co do zasady, jesteśmy za, ale nie jest to ustawa pozbawiona wad. Uważamy, że skrócenie z 2 do 1 miesiąca obowiązku wystawiania rocznych obliczeń podatkowych może spowodować ogromne kłopoty po stronie przedsiębiorców. Mamy nadzieję, że znajdzie się kompromis w Senacie, bo była już propozycja mówiąca, że jeżeli nie może to być 2 miesiące, to żeby była to połowa lutego” – powiedział Długi.

Skrócenie terminu otrzymania nadpłaty podatku przez podatnika

Posłanka Platformy Obywatelskiej Zofia Czernow zwróciła m.in. uwagę na dalsze pozytywne uproszczenie systemu, które zostało zapoczątkowane kilka lat temu.

„Projekt nowelizacji wprowadza dalsze uproszczenia, w tym także skrócenie z 3 miesięcy do 45 dni terminu otrzymania nadpłaty podatku przez podatnika. Będziemy głosować za uchwaleniem tego projektu ustawy” – powiedziała Czernow.

Według projektu ustawy, KAS przygotuje zeznania podatkowe dla wszystkich podatników, a decyzję o skorzystaniu z takiego uproszczenia podejmuje podatnik. Możliwość rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizyczny dotyczyć będzie podatników rozliczających się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, a sporządzone przez KAS zeznanie podatkowe będzie udostępnione podatnikom w wersji elektronicznej w aplikacji dostępnej na Portalu Podatkowym.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: