Słabe wyniki warszawskiej giełdy w obliczu zmian w systemie emerytalnym

Finanse i gospodarka

Jak wynika z najnowszego kwartalnego raportu IPO Watch Europe przygotowanego przez firmę doradczą PwC, w drugim kwartale 2014 r. w Europie odnotowano 145 IPO o łącznej wartości 22,3 mld euro, czyli dwukrotnie więcej w ujęciu wartościowym niż w pierwszym kwartale bieżącego roku i czterokrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jak wynika z najnowszego kwartalnego raportu IPO Watch Europe przygotowanego przez firmę doradczą PwC, w drugim kwartale 2014 r. w Europie odnotowano 145 IPO o łącznej wartości 22,3 mld euro, czyli dwukrotnie więcej w ujęciu wartościowym niż w pierwszym kwartale bieżącego roku i czterokrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W ostatnim kwartale największą aktywnością cechowała się tradycyjnie giełda w Londynie, gdzie miały miejsce 54 IPO o łącznej wartości 9,9 mld euro. Ożywienie zauważalne było również na rynkach Europy kontynentalnej, gdzie odnotowano 91 ofert o łącznej wartości 12,4 mld euro (w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 51 IPO o łącznej wartości 2,7 mld euro). W porównaniu z wcześniejszymi kwartałami, oferty były bardziej równomiernie rozłożone pomiędzy giełdami w Europie - w ostatnich trzech miesiącach aż sześć rynków mogło pochwalić się ofertami o łącznej wartości przekraczającej miliard euro.

Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, w następujący sposób skomentował wyniki rynku pierwotnego w Europie:

“Wyniki rynku pierwotnego kolejny kwartał z rzędu wróciły do poziomów sprzed globalnego kryzysu finansowego. Wysoka aktywność IPO wynika obecnie głównie z dalszej sprzedaży spółek portfelowych przez fundusze private equity. Biorąc pod uwagę liczbę podmiotów, które przygotowują się do IPO, spodziewamy się, że trzeci kwartał bieżącego roku będzie równie interesujący jak ostatnie trzy miesiące, choć zazwyczaj miesiące letnie charakteryzują się mniejszą liczbą debiutów. Jednocześnie jednak należy liczyć się z ożywieniem na rynku fuzji i przejęć, co może doprowadzić do wzrostu liczby transakcji bezpośredniej sprzedaży spółek zamiast upubliczniania ich na giełdzie. Ponadto, w związku ze zwiększoną liczbą ofert na rynku inwestorzy mogą wykazywać bardziej selektywne podejście."

Zwiększona aktywność na rynku IPO w Europie jest w dużym stopniu wynikiem licznych sprzedaży spółek portfelowych przez fundusze private equity - w przypadku giełdy w Londynie tego typu transakcje stanowiły 64% łącznej wartości ofert.

140711.pwc.01.600x333

Na giełdzie w Warszawie w minionym kwartale miało miejsce zaledwie sześć IPO (po trzy na rynku głównym i NewConnect) o łącznej wartości zaledwie 89 mln euro. Tym samym pomimo powracającego na rynki europejskie optymizmu, polska giełda cechowała się niską aktywnością. Największą ofertą na GPW było IPO zajmującej się leasingiem i zarządzaniem flotą spółki Prime Car Management (50 mln euro), natomiast na drugim miejscu uplasowała się oferta spółki z branży chemicznej PCC Rokita (23,7 mln euro). Na rynku alternatywnym NewConnect największą ofertą było IPO spółki Agtes (1,2 mln euro), a na drugim miejscu uplasowała się oferta spółki Kleba Invest (0,4 mln euro).

Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, w następujący sposób skomentował wyniki i perspektywy rynku pierwotnego w Warszawie:

“Ostatnie miesiące zdają się w pełni potwierdzać obawy związane z negatywnym wpływem zmian w systemie emerytalnym na pozycję warszawskiej giełdy. Wyniki rynku pierwotnego w Warszawie kolejny kwartał z rzędu mocno odstają od trendów obserwowanych na innych rynkach w Europie. Dlatego też wyzwania, z którymi będzie musiał zmierzyć się nowy zarząd GPW, będą należeć do niesłychanie trudnych: w jaki sposób zrekompensować znaczny spadek popytu ze strony tak ważnej grupy inwestorów, jakimi przez ostatnie kilkanaście lat były Otwarte Fundusze Emerytalne? Czym zastąpić brak dużych ofert prywatyzacyjnych ze strony Skarbu Państwa, które to oferty w minionych latach zapewniały wysoką pozycję warszawskiej giełdy w europejskich rankingach? Bez jasnej odpowiedzi na te pytania dalsze marzenia o budowie centrum rynku kapitałowego Europy Środkowo-Wschodniej w Warszawie mogą okazać się mrzonką. Ponadto spora grupa emitentów, zwłaszcza tych małych i średnich, będzie zmagała się z niską płynnością znajdujących się w obrocie akcji, niezadowalającą wyceną oraz trudnościami w przeprowadzeniu kolejnych emisji, co w niektórych przypadkach może podważać sens ich funkcjonowania na rynku publicznym."

Źródło: PwC

Udostępnij artykuł: