Śląskie samorządy odzyskują miliony złotych podatku VAT

Finanse i gospodarka / Samorząd

Miasta woj. śląskiego z sukcesami walczą o zwrot podatku VAT. Dzięki wsparciu niezależnych ekspertów Gliwice i Jaworzno odzyskały w ostatnim roku już w sumie ok. 8 mln zł. Kolejnych kilka milionów odzyskają w najbliższych latach. O zwrot nienależnie odprowadzonego VAT walczą kolejne samorządy.

Miasta woj. śląskiego z sukcesami walczą o zwrot podatku VAT. Dzięki wsparciu niezależnych ekspertów Gliwice i Jaworzno odzyskały w ostatnim roku już w sumie ok. 8 mln zł. Kolejnych kilka milionów odzyskają w najbliższych latach. O zwrot nienależnie odprowadzonego VAT walczą kolejne samorządy.

Specjaliści Grupy Gumułka od blisko dwóch lat pomagają samorządowcom z Gliwic w staraniach o zwrot podatku VAT, wpłaconego kilka lat temu fiskusowi. - Reprezentujemy urząd przed organami skarbowymi, przygotowujemy dokumenty i opinie prawne. Wskazujemy konieczne usprawnienia w rozliczeniach podatku VAT. Celem jest optymalizacja podatkowa i odzyskanie części środków - wyjaśnia Dariusz Orczykowski, menedżer Działu Doradztwa Grupy Gumułka.

To się udaje. W 2013 roku na konto gliwickiego samorządu wróciło ponad 2 mln zł wpłaconego wcześniej podatku VAT. W tym roku - już ponad 5 mln zł! - W perspektywie kilku najbliższych lat Gliwice powinny odzyskać jeszcze kilka milionów złotych. Razem zsumuję się to na kwotę kilkunastu milionów złotych - wylicza Dariusz Orczykowski.

Z usług ekspertów Grupy Gumułka w zakresie odzyskiwania podatku VAT od kilku miesięcy korzysta też Jaworzno. - Na konto miasta wróciło już ok. 500 tys. zł. Według naszych analiz, w ciągu kilku lat kwota ta wyniesie nawet kilka milionów - informuje Marcin Kolmas, doradca podatkowy w Grupie Gumułka.

VAT można odzyskać z różnego typu wydatków, największe zwroty uzyskuje się oczywiście z dużych inwestycji w infrastrukturę. Samorządy coraz częściej korzystają z usług doradców podatkowych do tego typu zadań. Z analiz Grupy Gumułka wynika, że popularność tego typu usługi na polskim rynku rośnie. W 2012 samorządy ogłosiły 7 postępowań przetargowych z tego zakresu. W 2013 - już 23. - W czasach kryzysu zarządzający miejską czy powiatową kasą wiedzą, że oszczędności podatkowe są możliwe. Po tym względem coraz bardziej przypominają prywatnych przedsiębiorców. Dotyczy to również niewielkich gmin, dla których odzyskane środki sa często poważnym zastrzykiem finansowym - uważa Dariusz Orczykowski.

Zdaniem ekspertów Grupy Gumułka, samorządy nie podejmują się samodzielnie odzyskania podatku VAT z kilku powodów. - To mozolna praca, mozolne zbieranie, a potem szczegółowa analiza setek dokumentów. Wymagałoby to oddelegowania do tego zadania kilku urzędników na okres nawet kilku miesięcy. Zewnętrzni eksperci radzą sobie z tym sprawniej. Urzędnicy nie zawsze mają też wystarczającą wiedzę na temat zawiłości prawnych związanych z podatkiem VAT - mówi Marcin Kolmas.

Zlecenie firmie konsultingowej zadania odzyskania VAT jest bezpieczne pod względem finansowym. Powszechną praktyką jest ustalenie wynagrodzenia za tego typu usługę na zasadzie "success fee" - konsultanci są wynagradzani procentowo od kwoty odzyskanego podatku. To wygodne rozwiązanie dla samorządów, które w ten nie tracą finansowo w przypadku nieodzyskania podatku.

- To jedna z usług, na powodzeniu której zależy i władzom gminy, i wykonawcy - uważa Marcin Kolmas. - Kluczowa jest dobra współpraca z urzędnikami. Skłaniamy ich do łamania pewnych utartych schematów, walczymy z biurokracją. Dlatego ważne jest wsparcie ze strony władz gmin. Zwykle je uzyskujemy, b0 o przecież dla każdego prezydenta czy burmistrza perspektywa wzbogacenia samorządowej kasy kilkoma milionami złotych jest bardzo atrakcyjna - podsumowuje ekspert Grupy Gumułka.

Źródło: Grupa Gumułka

Udostępnij artykuł: