Sławomir S. Sikora: SNB zaskoczył rynek – to się nie powtórzy

Tylko u nas

Wypowiedź dla aleBank.pl: Sławomir S. Sikora - Prezes Zarządu, Bank Handlowy w Warszawie

Wypowiedź dla aleBank.pl: Sławomir S. Sikora - Prezes Zarządu, Bank Handlowy w Warszawie

Sławomir S. Sikora: Uważam, że rynek walutowy będzie podlegał większym wahaniom, będzie niestabilny. Nie spodziewam się powtórki w odniesieniu do franka szwajcarskiego, który wywołał najwięcej zamieszania w styczniu. Decyzja Banku Szwajcarskiego była zaskoczeniem dla wszystkich - zarówno dla rządów jak i dla uczestników rynku. Taka decyzja się nie powtórzy, ale nie sądzę aby frank wrócił do poziomu sprzed tej decyzji, bądź też by rynek walutowy w 2015 roku się uspokoił.

Jest wiele czynników - zarówno gospodarczych jak i politycznych - które będą wpływać na wahania. Jak to przełoży się na wyniki banków w Polsce? Dla City Handlowy, który jest postrzegany i aspiruje do wiodącego banku na rynku walutowym zmienność nie jest zaskoczeniem. Jest dla nas korzystna. Bardziej liczy się kompetencja i ekspertyza, którą posiadamy i z której korzystają klienci indywidualni i instytucjonalni, a tym samym przy większej zmienności wolumen naszego biznesu z klientami rośnie.

Inwestorzy mają zaufanie do Polski przekładające się na poziom rentowności obligacji kupowanych przez inwestorów zagranicznych i napływ inwestycji zagranicznych do Polski. Agencja Standard & Poor’s rozważa podwyższenie ratingu. Uważamy, że gospodarka i polityka w Polsce dojrzały na tyle, że gospodarka rozwija się równolegle w oparciu o cykl gospodarczy, który jest tożsamy dla Polski, dla Europy. Polska jest częścią gospodarki światowej i lepsze perspektywy dla największej gospodarki na świecie - Stanów Zjednoczonych - oraz nieco lepsze perspektywy dla gospodarki europejskiej będą przekładać się i wzmacniać wzrost gospodarczy w Polsce w 2015 roku.    

Zobacz również rozmowę w wersji wideo: "Sławomir S. Sikora: SNB zaskoczył rynek - to się nie powtórzy"

aleBank.pl

Udostępnij artykuł: